1 procent. Pomóż, to nic nie kosztuje

Joanna Mentel
Coraz więcej podatników wspiera organizacje pożytku publicznego.
Coraz więcej podatników wspiera organizacje pożytku publicznego.
Coraz więcej Polaków przekazuje na konto wybranej organizacji pożytku publicznego 1 procent swojego podatku. Z każdym rokiem społeczna świadomość rośnie.

Od 8 lat polscy podatnicy sami mogą decydować, jak chcą wykorzystać 1% podatku. Zgodnie z ustawą z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU z 2003 r., nr 96, poz. 873 z późn. zmianami), która weszła w życie 1 stycznia 2004 r., pieniądze można przekazywać na rzecz organizacji pożytku publicznego, wspierając m.in. leczenie chorych dzieci, hospicja czy schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Aby sięgnąć po 1% podatku, organizacje pozarządowe (z wyjątkiem partii politycznych, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz samorządów zawodowych) oraz spółki kapitałowe nie prowadzące działalności gospodarczej muszą mieć status organizacji pożytku publicznego.

Zobacz:
Twój 1 procent pomaga!

Taka organizacja powinna też spełniać dodatkowe kryteria, dotyczące m.in. jawności działania czy kontroli w organizacji.

Na organizacji pożytku publicznego ciąży obowiązek sprawozdawczości, aby wszyscy zainteresowani mogli uzyskać informacje, na co wydano pieniądze przekazywane przez darczyńców.

Z każdym rokiem świadomość podatników rośnie.

Rok temu 1% podatku na OPP przekazał co trzeci Polak. Jak obliczyli specjaliści, to ponad sto razy więcej niż w pierwszym roku obowiązywania ustawy.

1% podatku na konto OPP przekazują najczęściej podatnicy z wyższym wykształceniem, najmniejsze zainteresowanie tą formą wsparcia wykazują Polacy z wykształceniem zawodowym oraz emeryci.

Zwiększająca się lawinowo liczba wpłat to zasługa m.in. ustawodawcy, który od 1 stycznia 2007 roku znacznie uprościł procedury. Wcześniej podatnik musiał osobiście dokonać przelewu na rzecz wybranej przez siebie OPP, a następnie odliczyć tę kwotę w rozliczeniu rocznym. Obecnie na wniosek podatnika (wyrażony w zeznaniu rocznym) 1% na konto bankowe OPP przekazuje naczelnik urzędu skarbowego. W tym roku wprowadzono kolejne udogodnienia.

- Rok temu trzeba było wpisać pełną nazwę organizacji i dokładne dane, w tym wystarczy podać numer wpisu OPP do Krajowego Rejestru Sądowego i kwotę, którą należy zaokrąglić do pełnych dziesiątych groszy - tłumaczy Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Opolu.

1% to z pozoru niewiele, ale dla organizacji to spory zastrzyk gotówki. Zdaniem Mieczysławy Kwolek-Pawełczak z opolskiego Stowarzyszenia na rzecz Ludzi Uzależnionych "To człowiek" tego typu wpłaty mają jednak nie tylko materialny wymiar. - Dzięki temu 1 procentowi stajemy się bardziej empatyczni - mówi z przekonaniem. - Świadomość własnych możliwości i wpływu na rzeczywistość jest ważna, bo dzięki niej rodzą się też więzi lokalne.

Stowarzyszenie dzięki corocznym wpływom może np. prowadzić bezpłatnie zajęcia profilaktyczne w szkołach, które nie mają na to pieniędzy.
Jeśli nie zdecydowaliście jeszcze, kogo chcecie wesprzeć, warto przejrzeć stronę www.pozytek.gov.pl. Znajdziecie tam wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania środków z tytułu 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2010.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska