1 września uczniowie i nauczyciele wracają do szkoły. Przygotowania do akcji szczepień w szkołach

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W środę 100 tysięcy opolskich uczniów rozpocznie nowy rok szkolny. Po długim okresie nauki zdalnej dzieci wracają do szkolnych ławek, a nauczyciele przed tablice. Wszyscy myślą o jednym: nie dać się koronawirusowi.

- Obyśmy wytrwali w szkolnych murach do czerwca. Nie chcę już nawet słyszeć o nauce przez internet - mówi Jolanta Gawryś, nauczycielka z opolskiej podstawówki i mama dwóch uczennic.

Nauka będzie prowadzona, jak przed pandemią, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało przeciwepidemiczne zalecenia, sprzyjające bezpieczeństwu.

Szkoły dobrze je znają z poprzedniego roku szkolnego. To dezynfekcja, zachowanie dystansu społecznego oraz zasad higieny, korzystanie z maseczek w miejscach wspólnych oraz częste wietrzenie pomieszczeń zamkniętych. Rekomendowane są także szczepienia.

MEiN wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych wyposaża szkoły w dodatkowy sprzęt oraz środki ochrony osobistej, finansowane z budżetu państwa. Łącznie na ten cel przeznaczono 100 mln zł. Do szkół trafi prawie 32 tys. sztuk stacji do dezynfekcji z funkcją mierzenia temperatury. Szkoły dostaną też maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące. Placówki oświatowe otrzymają też termometry bezdotykowe (w całej Polsce prawie 100 tysięcy)

- Ten sprzęt już od tygodnia jest dostarczany do szkół Opolszczyzny - mówi Robert Socha, rzecznik prasowy opolskiego Kuratorium Oświaty. - Do szkół wysłano także pakiety edukacyjne - filmiki, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu.

Ważnym elementem przygotowań do bezpiecznego powrotu do nauki stacjonarnej są także pakiety informacyjne na temat organizacji szczepień w szkołach. Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem pierwszy tydzień września ma mieć charakter informacyjny. W tym czasie dyrektorzy zorganizują spotkania z rodzicami dotyczące szczepień dzieci od 12. roku życia. Odbędą się także lekcje związane z tym tematem. W kolejnym tygodniu wychowawcy będą zbierać od rodziców i opiekunów zgody na szczepienie dzieci. Między 13 a 19 września powinny się odbyć same szczepienia.

- W pierwszych dwóch tygodniach września zrobimy sondaż, żeby wiedzieć jak dużo jest zainteresowanych. Jeśli w danej placówce będzie bardzo wielu chętnych, to punkt szczepień powstanie wówczas w szkole - wyjaśnia Robert Socha z kuratorium. - Na organizację mobilnych punktów jesteśmy umówieni z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym. Jeśli chętne będą pojedyncze osoby, to szczepienia prowadzone będą w stałych punktach najbliżej szkoły.

Od 25 sierpnia działa specjalny adres mailowy [email protected], na który rodzice i opiekunowie mogą wysyłać pytania związane ze szczepieniami uczniów. Ministerstwo zachęca rodziców, którzy mają wątpliwości, by skorzystali z możliwości zadawania pytań ekspertom.

Zdaniem niektórych nauczycieli akcja szczepień w szkołach w drugiej połowie września to za późno. - W ubiegłym roku po dwóch tygodniach nauki mieliśmy w szkole już dwie klasy na kwarantannie, a miesiąc później szkoły się zamknęły. Obawiam się powtórki, choć większość naszych nauczycieli się zaszczepiła - mówi Jolanta Gawryś.

Według informacji kuratorium zaszczepionych jest ok. 70 procent opolskich nauczycieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska