101. rocznica powstania Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech

Bolesław Bezeg
Bolesław Bezeg
Na Rynku w Opolu otwarta została wystawa poświęcona dwojgu młodych wówczas działaczy ZPwN, a szczególnie Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech - Helenie Lehr i Edmundowi Osmańczykowi.

Kiedy w czerwcu 1922 roku doszło do ostatecznego podziału Górnego Śląska pomiędzy Niemcy i Polskę, spośród 2 112 700 mieszkańców rejencji opolskiej na terenie przyłączonym do Polski mieszkało 996 tys., z czego około 250 tys. deklarowało narodowość niemiecką. Z kolei po niemieckiej stronie granicy pozostało 530 tys. osób deklarujących narodowość polską.

Decyzją Ligi Narodów osobom niezadowolonym z wytyczonych granic należało dać możliwość przesiedlenia się do wybranego kraju. Z możliwości tej skorzystało mniej więcej po 200 tys. zarówno Polaków jak i Niemców. Na Opolszczyźnie pozostało jednak około 350 tys. Polaków, którzy nie chcieli opuszczać swoich rodzinnych stron. To oni tworzyli jedno z największych środowisk, z których sto lat temu powstał Związek Polaków w Niemczech. Pozostając w Niemczech liczyli na respektowanie praw mniejszości określonych w zawartej 15 maja 1922 roku w Genewie Konwencji dla Górnego Śląska. Konwencję tę obu stronom narzucili alianci, toteż obie strony treść aktu przyjęły z wielką niechęcią.

Konwencja określała sposób podziału Górnego Śląska pomiędzy oba walczące o Śląsk państwa. Jej zadaniem było także uregulowanie wzajemnych stosunków między zamieszkującymi Górny Śląsk Polakami i Niemcami.

Dzięki zawartej w Genewie Konwencji dla Górnego Śląska zarówno Polacy w Niemczech jak i Niemcy w Polsce otrzymali gwarantowaną przez Aliantów wolność zrzeszania się w mniejszościowych organizacjach. Obie strony skwapliwie tę możliwość wykorzystały. 27 sierpnia 1922 roku w Berlinie odbyło się spotkanie przedstawicieli różnych polskich środowisk funkcjonujących na terenie państwa niemieckiego.

Celem spotkania było założenie polskiej organizacji, która w granicach obowiązującego w Niemczech prawa, korzystając z gwarancji Konwencji dla Górnego Śląska byłaby rzecznikiem spraw i problemów Polaków będących obywatelami Niemiec. Ustalono, że powołany 27 sierpnia 1922 roku w Berlinie Związek Polaków w Niemczech będzie organizacją nadrzędną, do której wstąpią zarówno osoby czujące się Polakami, jak i mniejsze organizacje skupiające Polaków.

Wśród tych organizacji wiodącą rolę odegrały działający od 1920 r. Związek Polaków w Prusach Wschodnich i Towarzystwo Szkolne w Olsztynie, a także działacze polscy w Westfalii. W tych dwóch pierwszych organizacjach wiodącą rolę odgrywał polski działacz plebiscytowy z Warmii Jan Baczewski, który podczas spotkania założycielskiego w Berlinie został wybrany tymczasowym prezesem Związku Polaków w Niemczech. Jego najbliższymi współpracownikami zostali lider polski z Westfalii Jan Kaczmarek i prawnik z Warmii Brunon Openkowski.

Pierwszym zadaniem nałożonym przez uczestników spotkania założycielskiego na kierownictwo Związku Polaków w Niemczech było opracowanie statutu organizacji i dopełnienie formalności prawnych obowiązujących stowarzyszenia działające w republice weimarskiej.

Formalności zostały spełnione i 3 grudnia 1922 roku w Berlinie odbyło się pierwsze Walne Zebranie Związku Polaków w Niemczech, podczas którego przyjęto Statut i powołano Radę Naczelną oraz Zarząd Główny stowarzyszenia. Statut mówił, że najważniejszym celem istnienia organizacji było reprezentowanie praw Polaków żyjących w Niemczech jako mniejszości narodowej wobec niemieckich władz państwowych.

Uczestnicy Walnego Zebrania uchwalili także Manifest Związku Polaków w Niemczech, który 9 grudnia tego samego roku został opublikowany w ukazującym się w Berlinie od 1896 roku w języku polskim Dzienniku Berlińskim. Manifest obwieszczał, iż powstał Związek Polaków w Niemczech i zapowiadał kierunki działań organizacji.

27 sierpnia 1922 r. w Berlinie grupa polskich działaczy mniejszościowych powołała Związek Polaków w Niemczech, a 3 grudnia tego samego roku przyjęto statut organizacji. Struktura organizowanego związku przewidywała utworzenie w poszczególnych regionach Niemiec struktur lokalnych – tzw. dzielnic.

Już 18 lutego 1923 r. powstała I Dzielnica Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu. Obejmowała ona swoim zasięgiem pozostałe w Niemczech tereny rejencji opolskiej. II Dzielnica powstała w Berlinie dla Brandenburgii, Saksonii, Hamburga, Dolnego Śląska, Pomorza i Marchii Granicznej czyli Prus Zachodnich. Dzielnica III obejmowała Westfalię, Nadrenię, Badenię i Palatynat. Dzielnica IV powstała w Olsztynie i obejmowała Prusy Wschodnie, Warmię, Mazury i Powiśle. Dzielnica V z siedzibą w Złotowie działała na pograniczu wielkopolskim.

Czas był już najwyższy, bowiem już bezpośrednio po zakończeniu III powstania śląskiego w części Śląska pozostającej pod kontrolą niemiecką rozpoczął się okres napaści terrorystycznych na ludzi sprzyjających Polsce, ale także na tych, których tylko o sprzyjanie Polsce podejrzewano. Sprawcami tych napaści byli najczęściej zdemobilizowani członkowie niemieckich formacji ochotniczych, którzy nie chcieli jeszcze wracać do swoich domów w głębi Niemiec, ale mieli ochotę jeszcze „powalczyć”.

Fale terroru objęły niemal cały niemiecki Śląsk, ale najbrutalniejsze i najliczniejsze przykłady antypolskich akcji odnotowano w powiatach o najwyższym odsetku polskiej ludności, a zatem w raciborskim, gliwickim, strzeleckim i kozielskim.

Powołanie I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech dawało polskiej ludności Opolszczyzny nadzieję na to, że ktoś zacznie bronić jej interesów.

W pierwszym roku funkcjonowania Związku Polaków w Niemczech na Opolszczyźnie powstały 104 koła, do których wstąpiło blisko 6000 osób, a cały Związek Polaków w Niemczech liczył około 32 000 członków. Niestety terror jaki zapanował na terenach, które przypadły po podziale Górnego Śląska Niemcom spowodował wycofanie się wielu wcześniej prężnych działaczy do zacisza swych domostw.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska