12 mln euro dla trzech opolskich jednostek badawczych

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Uniwersytet Opolski planuje stworzyć w Prószkowie centrum szkoleniowo-badawcze dla potrzeb przemysłu rolno-spożywczego.
Uniwersytet Opolski planuje stworzyć w Prószkowie centrum szkoleniowo-badawcze dla potrzeb przemysłu rolno-spożywczego. Sławomir Mielnik
Projekty uniwersytetu, ICSO Blachownia i Oddziału Inżynierii Procesowej Materiałów Budowlanych w Opolu mają otrzymać ekstrapieniądze.

Projekty te zostały wstępnie zaakceptowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wybrane spośród pięciu złożonych przez opolskie jednostki.

- Zgodnie z uwagami recenzentów dotyczącymi m.in. zwiększenia ich wpływu na gospodarkę regionalną, muszą one zostać poprawione i ponownie przedstawione ministerstwu - mówi Tomasz Hanzel, zastępca dyrektora Departamentu Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego.

12 mln euro, które zostało zarezerwowane na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym (pula unijna, którą dysponuje urząd marszałkowski), ma zostać przeznaczone na zakup sprzętu badawczego i budowę nowych laboratoriów.

Uniwersytet Opolski chce stworzyć w Prószkowie centrum szkoleniowo-badawcze dla potrzeb przemysłu rolno-spożywczego.
Instytut z Kędzierzyna-Koźla uruchomi Regionalne Centrum Badań Pilotażowych dla branży chemicznej, a instytut z Opola stworzy laboratoria i instalacje do prowadzenia badań na potrzeby przemysłu budowlanego, mineralnego, paliwowo-energetycznego i usług budowlanych.

Opolski marszałek podpisał także umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na finansowanie projektów badawczo-rozwojowych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

- W listopadzie zorganizujemy spotkanie z rektorami opolskich uczelni, szefami instytutów, władzami wydziałów, studentami z kół naukowych i liczę, że do końca stycznia przyszłego roku przedstawią oni propozycje projektów badawczych służących gospodarce - wyjaśnia marszałek. W PO IR zarezerwowano na ten cel 8 mld euro rozdzielane w konkursach.

Oprócz tego w RPO będzie 62 mln euro także na takie projekty, ale skorzystać z nich będą mogli przedsiębiorcy, którzy podejmą współpracę z naukowcami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska