14. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy zakończony! [zdjęcia]

Redakcja
14. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy zakończony!
14. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy zakończony! Krzysztof Świderski
- Tegoroczne "Lamy" zakończone, twórcy filmów nagrodzeni. I już myślimy o kolejnej edycji festiwalu. Mamy parę pomysłów, jeszcze mocniej wyjdziemy w miasto – mówi Rafał Mościcki, organizator festiwalu.

Nagrody rozdano w sobotę w nocy podczas galiw Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Jury przyznało cztery nagrody Festiwalu, a publiczność dołożyła jeszcze swoją.

- Nie byłoby "Lam", gdyby nie zespół współpracowników i wolontariuszy, którzy chcą ze mną uczestniczyć w filmowej przygodzie. Dzięki nim możemy się cieszyć z tegorocznego sukcesu i już myśleć o kolejnym festiwalu – podkreśla Rafał Mościcki.

Przy festiwalu pracowało 40 wolontariuszy, to młodzi ludzie, nie brakowało studentów i to spoza granic kraju.

Mościcki zdradza, że za rok festiwal filmowy jeszcze bardziej wyjdzie w miasto ze swymi projektami: - Będziemy obecni w rożnych przestrzeniach publicznych, myślimy także o obiektach sakralnych, kościołach. Odbywają się tam koncerty, bo to miejsca doskonałe na duchowe przeżywanie sztuki. Myślimy o wprowadzeniu tam filmu.

Już w tym roku festiwal był obecny w mieście, m.in. dzięki takim projektom jak „Marzenia” (projekt Zuzanny Srebrnej): w mieście pojawiło się kilkadziesiąt niecodziennych skrzynek pocztowych z napisem MARZENIA, gdzie można było złożyć właśnie swe marzenia. Inny projekt – tym razem fotograficzny, "Opole w 24 godziny" zakładał wykonanie serii zdjęć miasta za pomocą otrzymanego polaroidu.
- Festiwal będzie się rozwijał – w kierunki współpracy z różnymi mediami, środowiskami artystycznymi Opola – zapowiada Mościcki.

Tegoroczne Lamy były pod względem artystycznym bardzo wyrównane. – Gdy jury oceniało 51 filmów, okazało się, że niemal wszystkie otrzymywały, po zsumowaniu punktów, bardzo zbliżone i wysokie noty – informuje Mościcki.

Festiwal pokazał, że młodzi polscy twórcy filmowi chętnie podejmują tematy relacji międzyludzkich. Piotr Dumała, jeden z jurorów dodaje: –Dużo obrazów opowiadało o kobietach uwikłanych w trudne relacje. O tym trzeba mówić. Bo takie jest wokół nas życie.

Grand Prix w kategorii dokument za film "Nauka" otrzymał Emil Buchwald. Obraz pokazuje dzieci uczące się wiersza. - Chodziło o pokazanie pierwszego szkolnego stresu - mówi Buchwald. - Tak to jest, że mamy w głowie to, o czym robimy film. Ja zawsze stresowałam się podczas wystąpień publicznych.

W kategorii fabuła główną nagrodę otrzymał obraz „Otwarcie” Piotra Adamskiego, opowiadający o artyście, który… chce umrzeć w galerii sztuki. Według Adamskiego żyjemy w czasach „uprzedmiotawia” śmierci: - Obecna kultura wypycha obraz śmierci do zamkniętych instytucji. Śmierć pokazywana jest na ekranie. Jest ona mało spektakularna, to wręcz pusty jej spektakl – dodaje Adamski.
Grand Prix w kategorii filmu amatorskiego otrzymał Michał Turlewicz za film "Skorupki: film o szczęściu". Jak mówi autor to abstrakcyjny obraz o perypetiach dwóch młodych ludzi, którzy odnajdują schronienie u starszej pani, która przypadkowo zajmuje się handlem kwiatami doniczkowymi.– mówi autor.

Najlepiej ocenionym obrazem animowanym był film "Gyros Dance" Piotra Hoang Ngoca (historia o relacji i miłości między dwojgiem ludzi).

Nagrodę publiczności przyznano „Więziom” – Ten film jest niezwykły, bo autorka opowiada o relacjach swoich dziadków, bardzo szczerze, ale z zachowaniem intymności – mówi Mościcki – Nie dziwi mnie, że publiczność doceniła ten film.

Dodaje, że jest przekonany, że o wielu nazwiskach, jakie pojawiły się w tym roku na Opolskich Lamach, usłyszymy jeszcze nie raz, już jako o cenionych i nadających ton twórcach filmowych.

Jak co roku festiwal przyznał Honorową Lamę – otrzymała ją wybitna aktorka, Maja Komorowska. Wśród gwiazd-gości festiwalu była m.in. pochodząca z Ozimka Agnieszka Żulewska, aktorka młodego pokolenia znana z wielu TV-seriali oraz takich filmów jak, „Demon” czy „Chemia”.

Lista nagrodzonych:
Grand Prix Konkursu Etiud Filmowych – Fabuła: Piotr Adamski - Otwarcie
Grand Prix Konkursu Etiud Filmowych – Dokument: Emi Buchwald - Nauka
Grand Prix Konkursu Etiud Filmowych – Animacja: Piotr Loc Hoang Ngoc - Gyros dance
Wyróżnienia Konkursu Etiud Filmowych – Animacja: Artur Hanaj - Zaczyn
Wyróżnienia Konkursu Etiud Filmowych – Animacja: Marta Pajek - Figury niemożliwe i inne historie II

Grand Prix Konkursu Filmów Amatorskich: Michał Turlewicz - Skorupki: Film o szczęściu
Wyróżnienie Konkursu Filmów Amatorskich: Wojciech Klisz - Dzień, w który...
Wyróżnienie Konkursu Filmów Amatorskich: Monika Dróżdż - Odbicie
Nagroda Publiczności: Zofia Kowalewska - Więzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska