40. rocznica pielgrzymki św. Jana Pawła II. Przybądź na uroczystość na Górze św. Anny

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Jan Paweł II przyjmuje dary od wiernych siedząc na tronie papieskim. 21.06.1983 r. IPNBU-7-14-13-285
Jan Paweł II przyjmuje dary od wiernych siedząc na tronie papieskim. 21.06.1983 r. IPNBU-7-14-13-285 AIPN
Za kilka dni przypadnie 40. rocznica wizyty św. Jana Pawła II na Górze Świętej Anny. Ojcowie franciszkanie zapraszają w najbliższa niedzielę (18 czerwca) na uroczystości jubileuszowe. Papież Polak odwiedził diecezję opolską podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny.

21 czerwca minie 40 lat od pobytu papieża Jana Pawła II na Górze Świętej Anny. W związku z tą rocznicą ojcowie franciszkanie z annogórskiego sanktuarium zapraszają na specjalną uroczystość.

W niedzielę (18 czerwca) o godz. 11.30 w Grocie Lurdzkiej zostanie odprawiona jubileuszowa Msza święta. O godz. 14.00 odbędą się uroczyste Nieszpory Papieskie.

Druga pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski odbyła się w dniach 16-23 czerwca 1983 roku. Początkowo była planowana na rok 1982, ale została przesunięta z powodu stanu wojennego. Oprócz charakteru religijnego miała także duże znaczenie społeczne i polityczne. Z jednej strony władze PRL obawiały się wizyty następcy świętego Piotra, a z drugiej znajdowały się miliony Polaków, którzy z tą wizytą wiązali nadzieję na rychłe zmiany w kraju.

Na pielgrzymim szlaku znalazła się wówczas Góra Świętej Anny. Była to jedyna wizyta papieża na Opolszczyźnie.

W kazaniu Jan Paweł II przypomniał dzieje Śląska. Mówił, że ziemia ta wciąż potrzebuje wielorakiego pojednania. Papież prosił mieszkańców Opolszczyzny, by Góra Świętej Anny wciąż była miejscem, na którym wspólnie modlą się dziadkowie, rodzice i wnuki. Oddał też szacunek powstańcom śląskim.

- Ze czcią wspominamy na Górze Świętej Anny również i tych, którzy na tej ziemi nie wahali się, w odpowiednim czasie, złożyć ofiary życia na polu walki, jak o tym świadczy znajdujący się tutaj pomnik Powstańców Śląskich. Góra Świętej Anny pamięta również o nich. Równocześnie zaś nosi ona w samym sercu sanktuarium pamięć tych wszystkich, którzy z pokolenia na pokolenie przybywali tutaj, aby „otrzymać przybrane synostwo”: synostwo Boże. Aby żyć tym Bożym życiem, jakie za cenę ofiary Chrystusa stało się darem dla wszystkich ludzi. Ażeby na nadprzyrodzonym gruncie łaski uświęcającej budować uczciwe, szlachetne ludzkie życie: życie godne chrześcijanina, zarówno w domu rodzinnym, jak przy warsztacie pracy rolniczej czy przemysłowej, jak wreszcie w życiu całej społeczności - mówił Jan Paweł II.

Wizyta papieża zgromadziła na annogórskich błoniach milion ludzi. Mimo że nieszpory z papieżem zaplanowane były dopiero na 17:00, a msza święta, której przewodniczył kardynał John Król z Filadelfii rozpoczęła się w południe, to tłumy zbierały się już od świtu. Rano różnymi drogami i sposobami przybyło na miejsce około stu tysięcy ludzi. Do godziny 15.00 liczba wiernych była dziesięć razy większa.

- Pielgrzymów było tak wielu, że w ostatniej chwili trzeba było przygotować dwa dodatkowe sektory - wspominał dla NTO abp Alfons Nossol. - Ponieważ spotkanie wypadło w czerwcu, należało skosić jeszcze niedojrzałe zboże, żeby ludzie mieli gdzie usiąść. Franciszkanie zawarli z miejscowymi rolnikami umowę, że oddadzą im tyle zboża, ile normalnie w tym miejscu żniwowali. Pod tym warunkiem rolnicy zgodzili się skosić swoje pola i nakarmić tym zbożem zwierzęta. Ogłosiliśmy w diecezji na ich rzecz zbiórkę ziarna i dostaliśmy go trzy razy więcej, niż było potrzeba. Zaopatrzyliśmy nie tylko rolników, ale jeszcze okoliczne klasztory w mąkę.

Czytaj więcej o tym wydarzeniu…

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska