Rodzina 500 Plus. Na co Opolanie wydają pieniądze

Redakcja
Sprawdzane są wszystkie donosy dotyczące rodzin, które miałyby źle wykorzystywać pomoc. Niektóre rodziny muszą okazywać nawet paragony za poczynione sprawunki.

„Uprzejmie donoszę, że rodzina X po wypłacie z wyrównaniem na trójkę dzieci świadczenia 500 plus kupiła w Samie
cały wózek papierosów oraz wódki i piwa. Pili, palili, a dzieci patrzyły” - telefony takiej treści trafiają do jednostek samorządowych, które realizują program Rodzina 500 Plus.

- Takich donosów, że świadczenie zostało wydane na alkohol czy papierosy, mieliśmy dwa. Dostajemy też informacje o tym, że ktoś nie wykazał wszystkich źródeł dochodu - to kolejne cztery anonimy - mówi Magdalena Rynkiewicz-Stępień, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu. Podkreśla, że anonimy są pojedyncze i - jak dotąd - żaden się nie sprawdził. Pracownicy socjalni sprawdzają rodziny z donosów: - Idą do nich, rozmawiają też z sąsiadami. W przypadku informacji o dodatkowych źródłach dochodu współpracujemy na przykład z urzędem skarbowym - mówi Rynkiewicz-Stępień.

W Brzegu pracownicy socjalni sprawdzali jeden donos: - Pracownik poszedł do wskazanej w anonimie osoby i zebrał od niej oświadczenia, na co pieniądze zostały wydane - opowiada Anna Owczar, z-ca MOPS w Brzegu. - Rodzina remontuje przyznane im mieszkanie, przeznaczając na to część świadczenia - dodaje Elżbieta Gawryjołek z Biura Spraw Społecznych i Zdrowia w UM w Brzegu. To dobrze, bo 500 Plus ma pomagać w realizacji podstawowych potrzeb rodziny, takich m.in. jak zapewnienie bezpiecznego domu.

W Ośrodku Pomocy Społecznej w Namysłowie pracownicy i asystenci rodzin, nie czekając na donosy, pracują z rodzinami nad tym, jak najlepiej wydać pieniądze.

- Nasz asystent rodzinny współpracuje z 11 rodzinami, tymi najbardziej zagrożonymi wykluczeniem z powodu ubóstwa. I mamy jak dotąd bardzo dobre doświadczenia - podkreśla Anna Gałczyńska, kierownik MOPS w Namysłowie. - Na przykład ojciec, który samotnie wychowuje 3 dzieci, opłacił zaległości czynszowe.

Właśnie na pokrywanie zaległości czynszowych wiele osób wspieranych przez 500 plus w pierwszej kolejności wydaje pieniądze z programu.

- Jeszcze do kwietnia mieliśmy 35 takich dłużników, którzy, mimo otrzymanego dodatku mieszkaniowego, nie byli wstanie płacić czynszu. Obecnie już żadnego - zaznacza Elżbieta Garwyjolek z UM w Brzegu.

Inny przykład z powiatu namysłowskiego: mama, która ma trójkę dzieci - wszystkie w wieku szkolnym - kupiła im nowe książki (do tej pory miały zawsze używane) oraz tablet. - Ta mama sama zaproponowała, że będzie asystentowi pokazywać paragony za zakupy, aby mieć pewność, że kupuje to, co potrzebne rodzinie - mówi Anna Gałczyńska.

Nasze 500 plus

  • Liczba wydanych decyzji o 500 plus: 47 928
  • Stosunek wydanych decyzji do liczby złożonych wniosków: 85%
  • Liczba prowadzonych od 1 kwietnia 2016 r. spraw dotyczących zamiany formy wypłaty świadczenia wychowawczego z pieniężnej na rzeczową lub na opłacanie usług: 1. W tym przypadku interweniujący policjanci stwierdzili, że dzieci znajdują się pod opieką pijanych rodziców, którzy dzień wcześniej odebrali wypłatę 500 plus.
  • W sprawie zamiany pomocy finansowej na materialną lub opłatę świadczonych usług prowadzono jeszcze 12 postępowań w celu ustalenia, czy środki nie są marnotrawione). W większości informacje o nieprawidłowościach się nie potwierdzają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska