630 mln euro zainwestowały w 2015 roku firmy na Opolszczyźnie. Stworzą 2300 miejsc pracy.

Edyta Hanszke
Mubea wybrała teren pod Ujazdem na lokalizację zakładu w Polsce. Przeniesie do niego linie produkcyjne z Niemiec i Czech.
Mubea wybrała teren pod Ujazdem na lokalizację zakładu w Polsce. Przeniesie do niego linie produkcyjne z Niemiec i Czech. Radosław Dimitrow
To rekord, do którego osiągnięcia rękę przyłożył i zachodni, i rodzimy, opolski, kapitał. Sześć z nowoinwestujących firm reprezentuje kapitał polski, cztery - niemiecki, po jednej duński i estoński

Mubea w Ujeździe, Beth Polska w Oleśnie, Piomar i PKS Cargo w Krapkowicach, Tube Tec i  Ladrob w Opolu, Eco Recykling, KAAB i Projekt Fuel w Nysie,Diehl Controls w Namysłowie - to niektóre z inwestycji na Opolszczyźnie, o których decyzje zapadły w tym roku.

W sumie zadeklarowały one wydanie 630 mln euro i stworzenie 2300 nowych miejsc pracy. Sześć z nowoinwestujących firm reprezentuje kapitał polski, cztery - niemiecki, po jednej duński i estoński.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało dziś mijający rok na Opolszczyźnie. - Był rekordowy. Na 123 realizowane z naszym udziałem projekty inwestycyjne aż 96 było nowych - mówi Iwona Święch-Olender, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przy OCRG. - To efekt tego, że europejskie firmy odżyły po kryzie z roku 2008/2009. Odczuwamy też renesans reinwestycji realizowanych przez istniejące w regionie firmy, co jest najlepszą rekomendacją dla inwestorow z poza regionu. Duże zainteresowanie także efekt naszej większej aktywności - sami przeszukujemy bazy firm i promujemy region poza Polską - podkreśla Iwona Święch-Olender.

Co ciekawe, ze statystyk wynika, że od zapytania do finalizacji projektu droga daleka i tylko ok. 10 procent rozpoczętych projektów kończy się szczęśliwie lokalizacją w Opolskiem.

Danuta Wesołowska, dyrektor handlowa firmy Mubea wyjaśnia, że dla niemieckiego inwestora o wyborze terenu pod Ujazdem zadecydował dostęp do wykwalifikowanych kadr, znających język niemiecki, podobna kultura pracy i kultura otoczenia, opieka inwestorska, dobry kontakt z samorządem i ulgi podatkowe wynikające z ulokowania w strefie ekonomicznej.

- Produkcja ma rozpocząć się w kwietniu 2016 r. Przeniesiemy do polskiego zakładu dwie linie produkcyjne z Czech i Niemiec, na których będziemy wytwarzać opaski zaciskowe do przewodów hydraulicznych i sprężyny talerzowe do przekładni w automatycznych skrzyniach biegów - wyjaśnia Danuta Wesołowska.

Polski zakład Muebi ma też w przyszłości produkować maszyny i urządzenia na potrzeby 30 fabryk tego koncernu.  

Tadeusz Kauch, burmistrz Ujazdu cieszy się, że tereny które wiele lat czekały na inwestorów wreszcie powoli się zapełniają. - Prowadzimy rozmowy z dwoma kolejnymi firmami. Dzięki dotychczasowym inwestycjom do budżetu gminy wpływa ok. 4 mln zł więcej z tytułu różnych podatków - mówi Tadeusz Kauch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska