65 lat tradycji. 25 lat Uniwersytetu Opolskiego. Uniwersytet Opolski obchodzi jubileusz

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Co roku o prawo studiowania na Uniwersytecie Opolskim ubiega się ponad 2 tysiące młodych ludzi nie tylko z Opolszczyzny, ale i z najdalszych zakątków kraju. Zdobycie upragnionego pierwszego tytułu naukowego zawsze jest powodem do radości i dumy.
Co roku o prawo studiowania na Uniwersytecie Opolskim ubiega się ponad 2 tysiące młodych ludzi nie tylko z Opolszczyzny, ale i z najdalszych zakątków kraju. Zdobycie upragnionego pierwszego tytułu naukowego zawsze jest powodem do radości i dumy. UO
65 lat tradycji. 25 lat Uniwersytetu Opolskiego - to hasło roku jubileuszowego, którego zamknięcie nastąpi w marcu 2019. - To czas spełniających się marzeń, czas satysfakcji - mówi o minionym ćwierćwieczu rektor prof. Marek Masnyk.

W każdym działaniu najważniejszy jest początek. Przypominam o tym, by wyraźnie podkreślić początek tej długiej i niełatwej drogi, jaką musieliśmy przejść jako środowisko akademickie. Wszystko zaczęło się w 1954 roku, gdy w Opolu zapuściła swoje korzenie nasza poprzedniczka – Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu - podkreśla prof. Marek Masnyk. - Na fundamencie tej - jednej z najlepszych wówczas, uczelni pedagogicznych w kraju - mógł powstać w Opolu uniwersytet. Nosimy w sobie poczucie dumy i satysfakcji z naszych i naszych poprzedników osiągnięć, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę z konieczności nieustannej pracy na rzecz dalszego rozwoju.

Zrobiliśmy, co należało i teraz idziemy dalej – powiedział JM rektor Marek Masnyk do gości uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego.

Każdy etap rozwoju uczelni okupiony był wytężonymi staraniami, przekonywaniem decydentów, że warto, że Opole zasługuje - na kierunki ekonomiczne (wydział obchodził już 40-lecie), dziedziny społeczne - 20 lat tradycji, prawo - minęła dekada. Kamieniem milowym najświeższej daty było uruchomienie w 2017 kierunku lekarskiego. Studentom medycyny zapewniono naukę na najwyższym poziomie. Mają do dyspozycji pracownię anatomii wirtualnej, plastynaty oraz wirtualne serce. To nowatorska aplikacja wykorzystująca możliwości wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Wirtualne serce to wstęp do tworzonego na uczelni (za 14 mln zł z Ministerstwa Zdrowia) Wieloprofilowego Centrum Symulacji Medycznej.

Najważniejsze wydarzenia z historii uczelni – od opolskich początków Wyższej Szkoły Pedagogicznej w latach 50. ubiegłego wieku, przez powołanie uniwersytetu w roku 1994, tworzenie kolejnych wydziałów, wręczanie tytułów doktora honoris causa polskim i zagranicznym znakomitościom – zostały pokazane na planszach jubileuszowej wystawy, przygotowanej przez Bibliotekę Główną.

Na zdjęciach można zobaczyć pierwszych rektorów historyczną Żakinadę, oddawanie do użytku remontowanych, rewitalizowanych czy wybudowanych od podstaw gmachów uniwersyteckich, relacje z najważniejszych uroczystości, wizyt znakomitych gości, festiwalów nauki itp. Dziewiętnaście plansz pełnych fotografii to historia uczelni w pigułce. Wystawę można oglądać do końca października w kampusie, a w listopadzie w CH Karolinka.

Potencjał Uniwersytetu Opolskiego

Uczelnia ma 9 wydziałów i posiada 7 uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego i 13 uprawnień do doktoryzowania. Kadra naukowa to blisko 660 nauczycieli akademickich, w tym 250 samodzielnych pracowników naukowych. W roku akademickim 2017/2018 na Uniwersytecie Opolskim realizowano 29 projektów badawczych, w tym pięć we współpracy z uczelniami zagranicznymi, o wartości 8,5 mln zł.

Znacząco wzrosła liczba składanych aplikacji na projekty badawcze. O ponad 16 procent w stosunku do roku ubiegłego wzrosła liczba publikacji naukowych w czasopismach. W minionym roku UO był gospodarzem ponad 40 konferencji naukowych o zasięgu międzynarodowym.

OPOLSKIE INFO - 12.10.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska