70 lat nto i Radia Opole. W piątek, 9 września byliśmy w Ozimku. To miasto, które hutnictwem stoi

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
W piątek, 9 września odwiedziliśmy Ozimek.
W piątek, 9 września odwiedziliśmy Ozimek. Sławomir Draguła/Muzeum Hutnictwa Ozimek
Huta w Ozimku od początku istnienia była innowacyjnym zakładem. Np. jako pierwsza w Europie zaczęła stosować koks do wytopów wielkopiecowych zamiast węgla drzewnego. Stało się to w 1789 roku. Natomiast w 1791 roku odlewnie do form glinianych zastąpiono formowaniem w piasku, co pozwoliło wykonywanie części do maszyn parowych, cylindrów, kół, łańcuchów, mostów, filarów, krat i nagrobków.

Historia hutnictwa żelaza w Ozimku na ziemiach położonych Małą Panwią sięga XVI w. Sprzyjające warunki: lasy, woda i bogate złoża niskoprocentowej rudy darniowej spowodowały, że sporą część kuźnic i zakładów hutniczych lokalizowano w części dorzecza obejmującej tereny obecnych powiatów: strzeleckiego i opolskiego.

Decyzja o budowie huty w Ozimku zapadła 1 marca 1753 r. Rozkaz w tej sprawie podpisał w Poczdamie król pruski Fryderyk II. W sierpniu 1754 r. zapalono pierwszy wysoki piec, a w październiku drugi. Od tej chwili huta znalazła się w pełnym ruchu. Z czasem zakład przyjął nazwę "Królewska Huta Malapane w Ozimku" (Hutte Malapane in Malapane).

Huta Małapane była innowacyjnym zakładem. Jako pierwsza w Europie zaczęła stosować koks do wytopów wielkopiecowych zamiast węgla drzewnego. Stało się to w 1789 roku.

Natomiast w 1789 roku odlewnie do form glinianych zastąpiono formowaniem w piasku, co pozwoliło na odlewanie części do maszyn parowych, cylindrów, kół, łańcuchów, mostów, filarów, krat, nagrobków. W hucie budowano też mosty, m.in. ten, który przerzucony jest przez Małą Panew w Ozimku. Obecnie jest to najstarszy żelazny most wiszący w Europie.

- Właśnie zakończył się jego remont - mówi dr Józef Tomasz Juros, prezes Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi, prowadzącego muzeum. - Jego nawierzchnia, która 10 lat temu została zrobiona z drewna sosnowego nie przetrwała próby czasu i zaczęła gnić. Trzeba było wykonać nową, tym razem z drewna dębowego.

Koszt prac to 430 tys. złotych.

- A pieniądze pochodziły z budżetu gminy - mówi burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek.

Natomiast już w przyszły weekend - sobota, 17 września i niedziela, 18 września odbędą się uroczystości związane ze Świętem Mostu i Żeliwa w Ozimku.

Organizatorzy zapowiedzieli wiele atrakcji, a w jego ramach odbędzie się m. in. odsłonięcie tablicy upamiętniającej 230. rocznicę obecności w Ozimku Aleksandra von Humboldta - słynnego przyrodnika, geografa, geologa i astronoma.

Każdy będzie mógł również zwiedzić znajdujące się w pobliżu mostu Muzeum Hutnictwa, w którym jest ponad 1500 eksponatów. To m.in. narzędzia żeliwne używane w domach, żeliwo artystyczne: sztuka sakralna, biżuteria, medale czy wyprodukowana w XIX w. w hucie w Ozimku maszyna parowa, która była pierwszą w tamtym czasie, jaka powstała na kontynencie europejskim (produkowano je wówczas tylko w Anglii).

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska