Absolwenci pomogą studentom niepełnosprawnym

Redakcja
Mateusz, Katarzyna i Adam, studenci UO, zamierzają wziąć udział w  warsztatach ACK. - Podoba nam się też pomysł stworzenia portalu pracy tylko dla studentów - mówią.
Mateusz, Katarzyna i Adam, studenci UO, zamierzają wziąć udział w warsztatach ACK. - Podoba nam się też pomysł stworzenia portalu pracy tylko dla studentów - mówią. Sławomir Mielnik
Uniwersytet - jako jedyna uczelnia w regionie - zatrudnia opiekunów dla studentów niepełnosprawnych. Organizuje też nietypowe szkolenia i bada losy absolwentów.

Uniwersytet Opolski w ramach unijnego projektu przeszkolił dwudziestu absolwentów-wolontariuszy. Każdy z nich zdobył wiedzę z zakresu aktywizacji społecznej i zawodowej studentów. To jednak nie koniec. Każdy w tych wolontariuszy może teraz liczyć na praktyczne podniesienie swoich kwalifikacji, bo uczelnia - jako jedyna w regionie - zdecydowała się studentów z tym certyfikatem zatrudniać.

- To bardzo ciekawy projekt. Niewiele szkół wyższych się na to decyduje. My zaczęliśmy dostrzegać, że na uczelni jest coraz więcej studentów niepełnosprawnych - mówi Łukasz Borecki - psycholog i doradca zawodowy z Akademickiego Centrum Karier.

Asystenci mają pomagać osobom niepełnosprawnych m.in. w załatwianiu przeróżnych "papierkowych spraw". Mogą też organizować im transport pomiędzy budynkami uczelni. Aby o takiego opiekuna się postarać, wystarczy tylko zgłosić to do Biura Osób Niepełnosprawnych UO.

Kolejnym pomysłem Akademickiego Centrum Karier jest stworzenie ogólnopolskiego portalu pracy tylko dla studentów. - Pomysł realizujemy razem z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetem Warszawskim. Jeszcze w tym semestrze powstanie jeden portal, platforma z ofertami pracy dla studentów i absolwentów. Co ważne, dostęp do niego będą mieli tylko żacy. Umożliwi to specjalny sposób logowania - mówi Łukasz Borecki.

Biuro wprowadza również do swojej oferty bezpłatnych szkoleń nowe warsztaty. Dotychczas organizowane były głównie zajęcia z zakresu tworzenia dokumentów aplikacyjnych, czy aktywnego poszukiwania pracy. - Teraz ofertę poszerzyliśmy. Są np. warsztaty dotyczące tego, jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicą - mówi Borecki.

Uczelnia wprowadza także możliwość pisania praktycznych prac dyplomowych. To dzięki współpracy UO z firmami, które jako temat pracy dyplomowej dają studentom problemy ekonomiczne czy technologiczne, z którymi się np. borykają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska