Afrykański pomór świń stwierdzony w kolejnej gminie w województwie opolskim

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Wirus afrykańskiego pomoru świń nadal stanowi zagrożenie. Został stwierdzony w kolejnej gminie w województwie opolskim.
Wirus afrykańskiego pomoru świń nadal stanowi zagrożenie. Został stwierdzony w kolejnej gminie w województwie opolskim. Archiwum nto
Wirus afrykańskiego pomoru świń rozprzestrzenia się na Opolszczyźnie. Pojawił się tam, gdzie dotąd go nie było. Będą kolejne obostrzenia.

Wirus ASF u dzików został stwierdzony w miejscu, gdzie nie występował do tej pory, to jest w okolicach Szydłowca Śląskiego w gminie Niemodlin.

- Oznacza to, że pojawił się już po południowej stronie autostrady A4, która do tej pory wydawała się być skuteczną barierą - informuje lekarz weterynarii Agnieszka Wójcik, Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt w Opolu.

Aktualnie gmina Niemodlin znajduje się na obszarze objętym ograniczeniami I, czyli w tzw. strefie niebieskiej (są jeszcze strefy różowa - II i czerwona - III).

- Jednakże ze względu na wystąpienie ogniska ASF u dzika konieczne będą zmiany w zakresie regionalizacji w województwie opolskim, co w konsekwencji spowoduje nałożenie restrykcji w przemieszczaniu świń oraz produktów wieprzowych – mówi Agnieszka Wójcik.

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

- Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Z kolei wystąpienie choroby u świń wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi, związanymi z kosztami zwalczania choroby w gospodarstwach, gdzie zostanie stwierdzona, jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny, zarówno w kraju, jak i poza jego granice – tłumaczy Agnieszka Wójcik.

Jak się zachować, gdy znajdziemy padłego dzika?

W takim przypadku należy:

  • powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu,
  • zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego lub starosty, burmistrza, wójta gminy,
  • jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.

Ponadto w związku z zagrożeniem ASF należy pamiętać, że w lesie:

  • nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
  • należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas)
  • nie należy spuszczać psów ze smyczy.

ASF - zasady bezpieczeństwa w gospodarstwie

W związku z występowaniem wirusa ASF w środowisku, u dzików, hodowcy trzody chlewnej powinni rzetelnie przestrzegać zasad bioasekuracji, zawartych w przepisach rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi, aby nie dopuścić do wniknięcia wirusa do gospodarstwa.

Najważniejsze z tych zasad to m. in.:

  • wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie;
  • konieczność zmiany obuwia i odzieży przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń
  • ponadto plony (ziarno, które można przeznaczyć na paszę dla świń) i słomę należy zabezpieczyć przed dostępem dzików i używać w chlewni po upływie minimum 3 miesięcy od zbioru.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska