Afrykański Pomór Świń. Wojewoda wysyła myśliwych na wojnę z zarazą

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
123RF
Wojewoda nakazał myśliwym sanitarne odstrzelenie 2,6 tysięcy dzików na Opolszczyźnie. Gwałtownie rośnie liczba ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń u tych zwierząt.

Afrykański Pomór Świń rozlewa się po Opolszczyźnie. Ta zakaźna choroba jest śmiertelna dla dzików, które ją roznoszą w środowisku. Jeśli wirus przedostanie się do hodowli trzody chlewnej, trzeba wybijać całe stada, co powoduje ogromne straty gospodarcze w rolnictwie. U nas jeszcze do tego nie doszło, ale na wschodzie Polski odtwarzanie wytrzebionych gospodarstw jest bardzo trudne.

Jedną z podstawowych metod zapobiegania zarazie jest ograniczanie populacji i migracji dzików. Docelowo władze chcą, aby jeden dzik przypadał na 10 kilometrów kwadratowych terenu. Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski właśnie wydał kolejne rozporządzenie, w którym nakazuje prawie 150 kołom Polskiego Związku Łowieckiego w województwie odstrzelenie do końca roku 2,6 tysiąca sztuk dzików.
Najwięcej na południu województwa, tam koła mają wyznaczony limit nawet na poziomie 60 – 100 sztuk.

- W tym roku projekt rozporządzenia był konsultowany z kołami łowieckimi, które przekazały inspekcji weterynaryjnej informacje na temat szacowanego pogłowia tych zwierząt i swoje plany łowieckie na ten rok. Nie sądzę, aby rozporządzenie wojewody budziło jakieś kontrowersje w środowisku myśliwych – komentuje Dominika Bernacka – Adamczyk, Łowczy Okręgowy w Opolu. – Pogłowie tych zwierząt bardzo spadło. W praktyce myśliwi najpierw realizują odstrzał sanitarny dzików, a w drugiej kolejności plany łowieckie kół.

Laboratoryjnie badane są wszystkie padłe dziki znalezione w terenie i na drogach, a w strefach wyznaczonych w związku z występowaniem ASF także te zastrzelone w czasie polowań (strefa I niebieska - ochronna i strefa II różowa – w której stwierdzono ASF u dzików). Wyniki badań są pesymistyczne. Od początku roku 2023 na terenie województwa opolskiego stwierdzono ASF u 190 dzików, w tym 134 padłych i 56 odstrzelonych przez myśliwych.

Wyznaczono 120 ognisk ASF, czyli miejsc, gdzie znaleziono lub zastrzelono dzika z ASF. Jedno z nich znajduje się już poza strefą II, wyznaczoną w lutym, w załączniku rozporządzenia Komisji Europejskiej. Pod koniec kwietnia rozporządzenie ma być kolejny raz zaktualizowane i strefy zostaną rozszerzone.

- W porównaniu do roku poprzedniego wzrost liczby ognisk występowania ASF u dzików jest bardzo duży – komentuje Agnieszka Wójcik, Wojewódzki Inspektor Weterynarii ds. Zdrowia i Ochrony Zwierząt. – W całym roku poprzednim mieliśmy na Opolszczyźnie 82 ogniska. W roku 2021 – jedno. Presja wirusa w środowisku jest bardzo duża, dlatego hodowcy świń powinni dopełnić wszelkich starań, aby poprzez przestrzeganie zasad bioasekuracji nie dopuścić do wniknięcia wirusa do gospodarstwa.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska