Na uniwersytecie działa koło slawistów

Katarzyna Kałwak
Członkowie koła byli już na wycieczce w Ołomuńcu. Tam, oprócz zwiedzania miasta, wzięli udział w wykładzie na Uniwersytecie Palackiego.
Członkowie koła byli już na wycieczce w Ołomuńcu. Tam, oprócz zwiedzania miasta, wzięli udział w wykładzie na Uniwersytecie Palackiego. Katarzyna Kałwak
Zafascynowani kulturą słowiańską - tak można opisać członków Studenckiego Naukowego Koła Slawistów na UO, które w tym roku akademickim ruszyło pełną parą.

Wspólne wyjazdy do krajów słowiańskich, wieczorki poetyckie, pisanie i tłumaczenie własnych utworów na języki słowiańskie, organizowanie imprez o tematyce słowiańskiej - tym właśnie lubią zajmować się studenci slawistyki w wolnym czasie.

- Mamy mnóstwo pomysłów, które często pojawiają się przy naszych prywatnych spotkaniach. Najlepsze dla nas jest to, że wszyscy nasze działanie popierają, zarówno nasi wykładowcy, jak i znajomi, którzy też chcą robić coś z nami - mówi Łukasz Jabłoński, wiceprzewodniczący koła slawistów.

Zrzesza ono studentów i doktorantów slawistyki, w której skład wchodzą dwie specjalizacje: czeska i serbsko-chorwacka. Od października przewodniczyć kołem zaczęli studenci II roku filologii słowiańskiej - Roxana Wingert i Łukasz Jabłoński.

Studenci slawistyki wspólnie próbują tłumaczyć teksty, które sami tworzą. Niektórzy z członków koła piszą wiersze lub opowiadania. Mają już oni za sobą swój pierwszy wieczór poetycki.
Dodatkowo SNKS zainicjowało nową audycję radiową "Slavia" w Radio Sygnałach, którą usłyszeć można w każdy czwartek o godzinie 13.

- Zależy nam na promocji i reklamie naszego kierunku. - mówi Łukasz Jabłoński.

Studenci jednak na tym nie poprzestają. W tym roku akademickim w ramach koła odbyła się już jedna wycieczka do Ołomuńca. Tam, oprócz zwiedzania miasta, w programie wyjazdu był udział w wykładzie na Uniwersytecie Palackiego. Członkowie koła byli też w Ostrawie na spektaklu opartym na podstawie zbioru reportaży Mariusza Szczygła - "Gottland".

W dalszych planach zamierzają wybrać się do Serbii i Macedonii w celach nie tylko turystycznych, ale także naukowych oraz zorganizować na Wydziale Filologicznym Konferencję Studencką - Slavik Pečvork.

- Chcemy organizować wydarzenia zarówno kulturalne, jak i naukowe. Chodzi o to, żeby każdy znalazł coś dla siebie - mówi Roxana Wingert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska