W elektryczniaku grają marsze, klasykę, jazz i są w tym świetni

Elektryczniak
Orkiestranci nad nowym repertuarem pracują  podczas warsztatów, których pomysłodawcą i realizatorem jest dyrygent.
Orkiestranci nad nowym repertuarem pracują podczas warsztatów, których pomysłodawcą i realizatorem jest dyrygent. Elektryczniak
Orkiestra Zespołu Szkół Elektrycznych ma ponad 50 lat i jest najstarszym takim zespołem w regionie. Za swoje granie zbiera liczne nagrody.

Jej pierwszym dyrygentem był Władysław Pollak, który w 1950 roku powołał do życia orkiestrę w Państwowej Szkole Przemysłowej. Uczniowie-muzycy (grający na instrumentach smyczkowych, szarpanych i dętych) zadebiutowali 3 marca 1951 roku. 

W kronikach Państwowej Szkoły Przemysłowej, Technikum Cementowego i Technikum Mechaniczno-Elektrycznego, których następcą jest Zespół Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu, zachowało się wiele wpisów świadczących o aktywności zespołu i roli Władysława Pollaka, który propagował kulturę muzyczną w szkole i poza nią.

Po jego odejściu w 1965 roku zespół zawiesił działalność. W latach 1972 - 1980 orkiestrę prowadził Jan Walasek, a w 1981 reaktywował Stanisław Daszkiewicz, nauczyciel historii, z zamiłowania muzyk. Dzięki jego staraniom udało się pozyskać wiele nowych instrumentów dętych i nut. Odtąd występy orkiestry, która w repertuarze miała głównie utwory marszowe i okolicznościowe, uświetniały szkolne imprezy, a także miejskie i regionalne.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.

Od września 2000 roku orkiestrę prowadzi Przemysław Ślusarczyk, kompozytor, dyrygent, manager kultury. Nowy opiekun i szef włączył do repertuaru nowe gatunki muzyczne.
Szkolna orkiestra z elektryczniaka ma na koncie wiele prestiżowych nagród, nagrała nawet muzykę teatralną, skomponowaną przez Przemysław Ślusarczyka do komedii Fredry "Damy i huzary". Może się też pochwalić występem w X finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czy koncertowaniem na pokładzie Daru Młodzieży.

Młodzi muzycy uczestniczą także w autorskich projektach swojego dyrygenta: "Kolej na orkiestrę, czyli Opolski Ekspres Dęty", "Z orkiestrą po Odrze", "Z orkiestrą po zamkach i pałacach" i "Muzyczne impresje". Trzy pierwsze cykle otrzymały wyróżnienie w konkursie "Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego 2013".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska