Miejsce pod dom

Lina Szejner <a href="mailto: [email protected]">[email protected]</a> 077 44 32 574
Działka. Piękne położenie ziemi nie może być jedynym kryterium wyboru. Ważne jest też otoczenie, sąsiedztwo i odległość od strategicznych miejsc i instytucji.

Nie wybieraj działki na odludziu, gdy masz rodzinę z małymi dziećmi. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze.
- Decyzja o wyborze miejsca pod dom powinna być podjęta z udziałem wszystkich członków rodziny - uważa Andrzej Zapart z opolskiego biura nieruchomości "A-Z".

Każdy z nich ma określone oczekiwania i wszystkie należy wziąć pod uwagę. W naszych warunkach dom buduje się najczęściej na całe życie, trzeba więc pamiętać, że z czasem dzieci w wieku przedszkolnym, które teraz bez problemu możemy podrzucić samochodem do przedszkola, staną się uczniami. Będą rozpoczynać lekcje o różnych godzinach i trudno będzie pogodzić ich transport z godzinami pracy rodziców. Z czasem zaczną jeździć na dodatkowe zajęcia, odwiedzać kolegów, prowadzić życie towarzyskie. Przy takiej rodzinie należy wziąć pod uwagę odległość do najbliższego przystanku autobusowego i sprawdzić, jak często w ciągu dnia będziemy mogli liczyć na autobus. Warto się zorientować, gdzie jest najbliższy sklep, jak daleko dzieci będą miały do szkoły, czy w pobliżu jest apteka i przychodnia lekarska. Odległości od takich obiektów będą miały dla rodziny duże znaczenie.
W miastach i na ich obrzeżach działek pod budowę jest coraz mniej, więc osoby decydujące się na własny dom będą zmuszone wybierać miejsce na ziemi właśnie na wsi. Często jakiś zakątek pod lasem może nas zauroczyć, ale trzeba wziąć pod uwagę, czy w pobliżu są sąsiedzi. Tegoroczna zima pokazała, jak trudno żyć na odludziu, gdy spadnie dużo śniegu. Gmina nie ma obowiązku odśnieżania drogi prowadzącej do jednego domu. Będziemy skazani tylko na siebie.

Warto także sprowadzić na ziemię romantyków, dla których najważniejszy jest piękny widok z okien i obcowanie z przyrodą. Jeśli zechcemy postawić dom na uboczu, najpierw zapytajmy, ile będzie kosztować doprowadzenie do niego energii i wody oraz ile zapłacimy za wybudowanie choćby prowizorycznej drogi.

Jeśli planujemy dom w pobliżu innych, należy sprawdzić, czy w sąsiedztwie ktoś nie prowadzi uciążliwej działalności gospodarczej. Ze stolarni na przykład może być słyszalny drażniący dźwięk piły tarczowej.
- Należy też bardzo uważać, aby nie kupić działki, do której nie prowadzi droga publiczna, a właściciel nowego domu będzie mógł dojeżdżać do niego dzięki uprzejmości sąsiadów - przestrzega Andrzej Zapart. - Taka sytuacja może się skończyć konfliktem bardzo trudnym do rozwiązania.

Rady

Sprawdź, zanim kupisz

Co rośnie na działce, którą sobie upatrzyłeś. Jeśli zauważysz, że jest tam sitowie albo kwitną kaczeńce, bądź pewien, że gleba jest bardzo wilgotna. W takiej sytuacji trzeba poprosić o ekspertyzę geologa. Lepiej za nią zapłacić, niż później ponosić koszt drenażu gruntu i walki z wilgocią.

Jakiego rodzaju słup energetyczny stoi na przyszłej twojej działce. Jeśli dowiesz się, że jest to linia wysokiego napięcia, nie warto budować tuż obok domu, bo pole elektromagnetyczne może niekorzystnie wpływać na zdrowie mieszkańców.

Jeśli część gruntu, który masz zamiar kupić pod dom, zajmuje skarpa, lepiej zawołaj geologa, by sprawdził, czy jest dość stabilna i można o nią oprzeć dom lub obsadzić kwia-tami, czy też jest to niebezpieczne osuwisko.

Jeżeli upatrzysz sobie działkę w pobliżu jeziora, góry, gazociągu, sprawdź przed zakupem, czy można w tym miejscu postawić dom, ponieważ może to być teren chroniony.

Jeżeli przez grunt, który wydaje ci się idealny pod twój domek, przebiega rurociąg ciepłowniczy, kupując go, możesz mieć kłopoty, ponieważ w przypadku awarii właściciel rurociągu ma prawo rozkopać twój ogród i choć - zgodnie z przepisami - musi wszystko doprowadzić do poprzedniego stanu, twoje ozdobne rośliny mogą przy tej okazji ulec zniszczeniu.

Jeśli na działce rosną drzewa, nie możesz ich wycinać bez zgody gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska