Kamery już się przysłużyły

Jarosław Staśkiewicz <a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a> 077 44 43 425
Na monitorach widać m.in. kierowców, którzy łamią zakaz ruchu i wjeżdżają do centrum miasta.
Na monitorach widać m.in. kierowców, którzy łamią zakaz ruchu i wjeżdżają do centrum miasta.
Brzeg. W centrum zarejestrowały sprawców kilku przestępstw. Teraz ma być jeszcze lepiej, bo będą obsługiwane również nocą.

Ważne

Ważne

Niepełnosprawni, którzy chcieliby znaleźć zatrudnienie przy obsłudze kamer, mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Armii Krajowej 32 w Brzegu. PUP utworzy wstępną listę, z której urząd miasta wybierze cztery osoby do obsługi monitoringu.

Mężczyzna włamujący się do auta przy ul. Chrobrego będzie odpowiadał przed sądem wojskowym, bowiem jest żołnierzem. Na wykręcenie się od odpowiedzialności nie ma wielkich szans, bo wszystko widać na filmie nagranym na twardym dysku komputera.

- Taki zapis można wykorzystać jako dowód przed sądem i będziemy to robili - mówi asp. sztab. Mirosław Dziadek, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.
- Sprawcy zarejestrowanych przestępstw takich jak kradzieże czy włamania nie zdają sobie zazwyczaj sprawy z obecności kamer, co widać po ich zachowaniu.

Od momentu zainstalowania kamer takich przypadków jak przy ul. Chrobrego było już kilka. Zarejestrowane jest m.in. niedawne włamanie do samochodu przy ul. Jabłkowej, gdzie doskonale widać twarz włamywacza, a oko kamery wyłapało również mężczyznę, który ukradł laptopa z samochodu przy ul. Dzierżonia.
- Teraz naszym zadaniem jest zidentyfikowanie sprawców. Sporo mamy też drobnych zdarzeń, kwalifikujących się jako wykroczenia.
Wkrótce system powinien być jeszcze skuteczniejszy, bo miasto do obsługi monitorów zatrudni cztery osoby.

- Dotąd my obsługiwaliśmy kamery, a wieczorami i w nocy obraz był rejestrowany automatycznie. Teraz będziemy mogli reagować na bieżąco - mówi Krzysztof Szary, komendant Straży Miejskiej. - Np. kiedy zobaczymy grupkę zachowującej się agresywnie młodzieży, która wyszła z dyskoteki i przewraca kubły.

Kamery będą obsługiwać osoby niepełnosprawne. - Na początek skierujemy je do pracy w ramach przygotowania zawodowego. A potem miasto będzie się starało o dotację z PFRON-u - mówi Jolanta Markiewicz, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy. - Warto z tego skorzystać, bo oferty dla osób z wykształceniem średnim czy wyższym zdarzają się rzadko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska