Czy policjant może być radnym

fot. B. Szczerbaniewicz
Robert Jasionek, policjant z Gogolina, nie jest pewny czy może kandydować w wyborach.
Robert Jasionek, policjant z Gogolina, nie jest pewny czy może kandydować w wyborach. fot. B. Szczerbaniewicz
Robert Jasionek, mundurowy z Gogolina, chciałby kandydować do rady gminy. Problem w tym, że nie wiadomo, czy może.

nto wykryła dziurę w nowym prawie o służbie cywilnej. Ustawa wchodzi w życie jutro. Zabrania członkom korpusu służby cywilnej łączyć pracę z mandatem radnego. Pod szyldem tej służby mieści się wiele stanowisk, poczynając od pracowników ministerstw, poprzez wszystkie wojewódzkie i powiatowe inspektoraty, urzędy skarbowe, na komendach policji kończąc (lista w ramce obok).

Nadkomisarz Robert Jasionek jest radnym Rady Miejskiej w Gogolinie i chce kandydować na nową kadencję.
- Ale nie jestem już teraz pewny, czy nie złamię nowych przepisów - mówi stróż prawa.
W Miejskiej Komisji Wyborczej w Gogolinie też nie byli pewni, ale ostatecznie pozwolili Jasionkowi kandydować.
- Przeczytaliśmy ustawę o policji z 1990 roku i doszliśmy do wniosku, że policjant to nie urzędnik - argumentuje przewodniczący komisji Eryk Borończyk. - Naszym zdaniem, nie może kandydować sekretarka pana komendanta, księgowy, czy techniczny pracownik policji. Ale gdyby się okazało, że nasza interpretacja jest błędna, to pan radny Jasionek, jeśli zostanie wybrany, musiałby zrzec się mandatu.
Nadkomisarz Jasionek niczego konkretnego nie dowiedział się w opolskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego. Dyrektor Rafał Tkacz przyznał szczerze, że nie zna się na przepisach dotyczących służby cywilnej.
- Nas interesuje tylko ordynacja, czyli by nie rejestrować osób pozbawionych praw wyborczych, czy ubezwłasnowolnionych - wyjaśnia Tkacz. - A jeśli chodzi o przepisy dodatkowe, to zgodność z nimi będą rozstrzygać sami radni. Będą mieć trzy miesiące, aby je zweryfikować.

O sytuację Roberta Jasionka spytaliśmy u jego pracodawcy, czyli w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu.
- Zgodnie z ustawą o policji, policjant nie może być członkiem żadnej partii politycznej - zapewnia Maciej Milewski, rzecznik opolskiej policji. - Ale już na bezpartyjnego radnego moim zdaniem ma prawo kandydować. Ustawa o korpusie służby cywilnej wcale nas nie dotyczy, bo policjant to przecież nie cywil!

W Krajowym Biurze Wyborczym w Warszawie już nie byli tak pewni, że policjant może być radnym. Prawnik KBW Miłosz Wilkanowicz:
- Uprawnionym organem nadzoru nad samorządami terytorialnymi jest wojewoda i to on może wskazać na ewentualne uchybienia. Ale już po wyborach...
Jeśli nadkomisarz Jasionek zostanie radnym, a wojewoda zinterpretuje przepisy na jego niekorzyść, w ciągu trzech miesięcy powinien wybrać między samorządem a służbą w policji.
- Skoro nikt nie jest mi dzisiaj w stanie udowodnić, że nie mogę być radnym, to będę kandydował - zapowiada gogoliński mundurowy. - Jednak gdyby potem ktoś chciał mnie postawić przed wyborem, to oddam mandat radnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska