W tym roku pięć długich weekendów

Joanna Jakubowska
Gdy dni, które mają być wolne przepleciemy urlopem, możemy mieć dużo więcej laby.
Gdy dni, które mają być wolne przepleciemy urlopem, możemy mieć dużo więcej laby.
Czeka nas 113 dni wolnego - tyle kalendarz na 2007 rok przewiduje świąt, sobót i niedziel.

Pod lupą

Pod lupą

Każdy pracownik ma prawo do wykorzystania czterech dni tzw. urlopu na żądanie w danym roku kalendarzowym. Można wziąć je pojedynczo lub od razu wszystkie po kolei. Decyduje o tym pracownik.
Wystarczy powiadomić pracodawcę czy to w dniu poprzedzającym, czy też w dniu, w którym pracownik z niego korzysta. Powinien swoje "żądanie" zgłosić pracodawcy najpóźniej do godziny kończącej dniówkę, w której korzysta z tego urlopu. Żądanie może zgłosić telefonicznie. Pracownik nie musi podawać powodu, dla którego chce skorzystać z urlopu na żądanie. Pracodawca nie może odmówić wydania takiego urlopu. Pracownik zatrudniony na niepełnym etacie może również skorzystać z urlopu na żądanie. Ma prawo do czterokrotnego skorzystania z niego w czasie roku kalendarzowego.

Długie weekendy to jest to, czego najbardziej wypatrujemy w nowym kalendarzu. Można powiedzieć, że to polska specjalność. Zawdzięczamy je licznym świętom kościelnm i państwowym, które po zblokowaniu z końcówką tygodnia potrafią dać nawet tydzień wolnego. Jeśli nie tak sporo, to tym chętniej luki między świętami i sobotą wypełniamy pojedynczymi dniami urlopu. Dzięki temu kosztem dwu, trzech dni urlopu wypoczynkowego zyskujemy wiele wolnego, podczas którego można solidnie wypocząć.

Święto Pracy i Konstytucji
W tym roku korzystny układ przynosi majowe ułożenie dni: we wtorek przypada Święto Pracy, a w czwartek - Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Jeśli dobierzemy trzy dni urlopu - w poniedziałek, środę i piątek, zyskujemy cały tydzień wolnego.

Boże Ciało plus jeden = cztery
W czerwcu możemy tym samym sposobem wydłużyć sobie weekend do czterech dni kosztem jednego dnia urlopu, który musielibyśmy sobie wypisać w piątek (w czwartek 7 czerwca przypada Boże Ciało).

Dziewięć albo pięć
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny(15 sierpnia) wypada w tym roku w środę. Jeśli ktoś zechce poświęcić cztery dni urlopu (13, 14, 16, 17 sierpnia), a pracodawca się na to zgodzi, to możemy mieć aż 9 dni wolnego. Osoby mniej rozrzutne, gdy wypiszą urlop tylko na 16 i 17 sierpnia, zyskają pięciodniowy "weekend".

Święto Niepodległości przepada
Listopad przyniesie rozczarowanie osobom lubiącym wypoczynek, bo o ile początek miesiąca będzie w miarę sprzyjał ludziom lubiącym długie przerwy w pracy (Wszystkich Świętych wypada w czwartek, czyli od weekendu dzieli nas tylko jeden dzień roboczy), o tyle Święto Niepodległości będziemy obchodzić w tym roku w niedzielę. Pracodawca nie zwróci nam tego dnia w postaci innego. Wolny dzień należałby się nam, gdyby ruchome święto wypadło w sobotę. Jeśli przypada w niedzielę - jest nie do odzyskania.

Grudzień sprzyja bumelce
Prawdziwy karnawał wolnego i to bez wielkiego kombinowania przynisie nam grudzień: Wigilia w poniedziałek, dwa dni świąt Bożego Narodzenia - we wtorek i środę. Jeśli uda się jeszcze pod koniec roku załatać urlopem czwartek i piątek, a potem dobrać dzień wolny w poniedziałek, to będziemy mieć murowaną jedenastodniową labę razem z Nowym Rokiem, który wypada w 2008 we wtorek!
Tylko bez przesady
Zsumujmy więc: jeśli dobrze zagospodarujemy 13 dni urlopu, łącząc je z sobotami i niedzielami, zyskamy aż pięć razy solidny kilkudniowy wypoczynek, oszczędzając tym samym cenny urlop. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie wszyscy mogą wziąć wolne w dni łączące dni między świętami a weekendem, bo wszystkie firmy w Polsce stanęłyby w miejscu. Tym samym pracodawcy nie mogą dać wszystkim zatrudnionym wolnego w te same dni. Jeśli jednak uda się ta sztuka raz lub dwa w roku, to już będzie spora korzyść. Każdy pracownik ma prawo do urlopu w dogodnym dla niego terminie, ale nie można zamykać oczu na interes firmy i prawa innych. Warto więc ułożyć się z pracodawcą tak, by nie paraliżować pracy przedsiębiorstwa i nie korzystać ze wszystkch okazji kosztem kolegów z pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska