Giełda będzie kosztowała 50 mln

Dodano: 21 marca 2007, 13:00 Autor:

Pięćdziesiąt milionów złotych potrzeba na utworzenie w Pokrzywnicy giełdy rolno-towarowej.
Były poligon w Pokrzywnicy. - Tutaj mogłaby powstać giełda - mówi MarianWojciechowski, wójt gminyReńska Wieś.

Były poligon w Pokrzywnicy. - Tutaj mogłaby powstać giełda - mówi MarianWojciechowski, wójt gminyReńska Wieś. (fot. fot. Daniel Polak)

Samorządowcy twierdzą, że powinni je wyłożyć biznesmeni, ci z kolei, że samorządy. Analizę kosztów powołania takiej giełdy wykonali pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Potrzeba na to co najmniej 50 milionów złotych.
- Podejrzewaliśmy, że będzie to sporo kosztowało - mówi Marian Wojciechowski, wójt gminy Reńska Wieś, na terenie której miałaby działać giełda.

Skąd wziąć takie pieniądze? - Na pewno nie wyłożą ich samorządy - uważa Wojciechowski. - Powinniśmy raczej znaleźć jakichś inwestorów prywatnych. Biznesmenów, którzy najpierw sporo zainwestują, by potem czerpać z tego zyski.

Włodzimierz Kapeluszny z Kongregacji Przemysłowo- Handlowej uważa inaczej. Według niego samorządy mogłyby się dołożyć do tego projektu.

- Kilkadziesiąt milionów złotych w skali województwa to nie są duże pieniądze - tłumaczy Kapeluszny. Dodaje jednak, że według jego wyliczeń koszty uruchomienia giełdy mogą przekraczać nawet 100 milionów złotych.
- Do zdobycia są też między innymi pieniądze z Unii. Zainteresowani robieniem tutaj interesów są także biznesmeni z zagranicy - mówi Kapeluszny.

Potwierdził to attaché handlowy ambasady Danii Soren Jorgensen. Dziesięć dni temu odwiedził on Kędzierzyn-Koźle, przy okazji oddania do użytku nowej przychodni lekarskiej duńskiej firmy Falck. Z władzami powiatu rozmawiał również na temat współpracy gospodarczej.

- Attaché handlowy przedstawi swoim rodakom naszą propozycję, mamy nadzieję, że coś się z tego urodzi - tłumaczy Józef Gisman, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. - Będziemy też rozmawiać z Niemcami z zaprzyjaźnionego powiatu Hohenloe. Trzeba tu ściągać ludzi z zagranicy.

O potrzebie powołania giełdy rolno-towarowej samorządowcy z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego mówią już od dawna. Miałaby ona znajdować się na terenie byłego poligonu wojskowego w Pokrzywnicy. Skorzystałaby na tym między innymi gmina Reńska Wieś.
- Przede wszystkim byłyby to nowe miejsca pracy - zapewnia wójt gminy.

Na terenie giełdy powstałyby magazyny oraz zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego. Zatrudnienie znaleźć mogłoby ponad 200 osób. Niemałe byłyby także wpływy z podatków do kasy gminy.

W czwartek w urzędzie marszałkowskim w Opolu odbędzie się posiedzenie komisji rolnictwa. Urzędnicy będą dyskutowali na temat tego, kto zapłaci za wykonanie tak zwanego studium wykonalności. To dokument, w którym specjaliści zaplanują kolejne prace nad powołaniem giełdy.

- Jeśli będzie gotowe, wówczas będzie można powołać spółkę, która dalej zajmowałaby się tym tematem - mówi Włodzimierz Kapeluszny.
Na razie urzędnicy opracowują plan uzbrojenia terenu po byłym poligonie w niezbędne media. Giełda ma nosić nazwę "Zielona Dolina".
tomasz kapica

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.nto.pl
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Kobieta za kierownicą autobusu MZK. Czy to dobry pomysł?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 235.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Media Regionalne
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.