Kolejny atak sepsy w Brzegu

fot. Witold Chojnacki
- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby uratować Dorotę - mówi dr Józef Bojko. Dziewczynka walczy o życie w opolskim szpitalu.
- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby uratować Dorotę - mówi dr Józef Bojko. Dziewczynka walczy o życie w opolskim szpitalu. fot. Witold Chojnacki
14-letnia Dorota, u której wykryto wczoraj ciężką sepsę walczy o życie na oddziale intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

W czwartek dziewczynka przez cały dzień była nieprzytomna, oddychała przy pomocy respiratora. Doszło u niej do niewydolności narządów wewnętrznych.

- Stan pacjentki jest bardzo ciężki - mówi dr Józef Bojko, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, koordynator wojewódzki programu ds. leczenia sepsy. - U dziewczynki wystąpiła skrajna postać wstrząsu septycznego, wszystko wskazuje na inwazyjną chorobę meningokokową. Od początku podajemy chorej białko C, najnowocześniejszy lek na sepsę. Robimy wszystko, aby uratować jej życie, ale rokowania są niepewne.

Od środy Dorota nie chodziła do szkoły, gdyż źle się czuła. Jej stan pogorszył się w czwartek nad ranem. Rodzice zawieźli ją do przychodni pełniącej nocny dyżur. U chorej pojawiła się wysypka na ciele - wybroczyny, charakterystyczne dla sepsy - dlatego lekarz skierował ją natychmiast do szpitala. Była 5 rano.

- W izbie przyjęć Brzeskiego Centrum Medycznego podano chorej antybiotyk - mówi Beata Rozmus, powiatowy inspektor sanitarny w Brzegu. - Dziewczynka była jeszcze wtedy przytomna. Następnie karetka reanimacyjna przewiozła ją szybko do Opola. Podczas transportu 14-latka straciła przytomność, a choroba przybrała piorunujący przebieg.

Jest to siódmy przypadek sepsy w Brzegu od początku tego roku, a jedenasty w województwie (zachorowały dwie osoby w Kędzierzynie-Koźlu i po jednej w Namysłowie i Nysie; tam skończyło się to śmiercią).
Według ustaleń sanepidu 14-latka nie miała związków z osobami, które dotychczas w Brzegu zachorowały na sepsę. - Sprawdzamy jeszcze, czy jej znajomi nie kontaktowali się z kimś, kto wcześniej zachorował - mówi dr Krystian Kościów, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Opolu.

Liczne przypadki sepsy sprawiły, że za dwa tygodnie wszystkie dzieci z powiatu brzeskiego w wieku 11-19 lat zostaną bezpłatnie zaszczepione przeciwko meningokokom typu C, które najczęściej wywołują sepsę.

W czwartek Krystian Kościów wystosował apel do pracowników służby zdrowia. Przypomina też Opolanom, by przestrzegali elementarnych zasad higieny: nie pili z tych samych naczyń, nie palili jednego papierosa, nie dawali sobie tzw. gryza.

26 marca o godz. 10 w auli Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu odbędzie się szkolenie dla dyrektorów wszystkich szkół i przedszkoli powiatu grodzkiego na temat meningokoków, dróg zarażania i profilaktyki.

- Pokażę zdjęcia ludzi, którzy mieli sepsę, aby uczestnicy spotkania mogli przekazać innym, na jakie objawy należy zwrócić uwagę - dodaje dr Bojko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska