Szczepionka już do nas jedzie

fot. Stock.xchng
Szczepionki przeciwko wywołującym sepsę meningokokom typu C jadą już na Opolszczyznę z Wiednia. Otrzyma je prawie 11 tysięcy osób.
Szczepionki przeciwko wywołującym sepsę meningokokom typu C jadą już na Opolszczyznę z Wiednia. Otrzyma je prawie 11 tysięcy osób. fot. Stock.xchng
Dzięki interwencji wiceministra Sławomira Kłosowskiego jeszcze w tym tygodniu zostanie zaszczepionych 11 tysięcy dzieci z powiatu brzeskiego.

Jeszcze w tym tygodniu do Brzegu trafią szczepionki przeciwko wywołującym sepsę meningokokom typu C, którą zostanie zaszczepionych 11 tysięcy dzieci w wieku 11-19 lat.

- Transport szczepionek już wyruszył z Wiednia - zapewnia Sławomir Kłosowski, wiceminister edukacji narodowej i opolski poseł PiS, który interweniował u Zbigniewa Religi w sprawie szybkiego sprowadzenia szczepionek. - Dzisiaj rozmawiałem w tej sprawie z szefem kancelarii premiera Mariuszem Błaszczakiem, który utwierdził mnie w przekonaniu, że szczepionka będzie w tym tygodniu.

Pierwotnie miała ona dotrzeć z zagranicy (bo w kraju jej nie ma) najwcześniej za 2-3 tygodnie. Tymczasem mieszkańcy Brzegu nie chcieli tak długo na nią czekać.

- Gdy przyjechałem w miniony weekend do Opola i zobaczyłem marazm urzędników, którzy, zamiast opowiadać o trudnościach, powinni wsiąść w samochód i pojechać po szczepionkę, musiałem działać - mówi Sławomir Kłosowski. - Będę tę sprawę pilotował.

W poniedziałek efekty rozmów na najwyższym szczeblu były już widoczne. Do opolskiego oddziału NFZ nadeszło rozporządzenie ministra Religi o objęciu obowiązkowym szczepieniem dzieci w wieku 11-19 lat w powiecie brzeskim, w związku - jak brzmi jego uzasadnienie - z wystąpieniem zakażeń meningokokowych.
- Przystępujemy natychmiast do działania - oznajmia Kazimierz Łukawiecki, dyrektor opolskiego oddziału NFZ. - Przeprowadzimy szczepienia głównie w szkołach, do których ściągniemy lekarzy i pielęgniarki, gdyż z wytypowanej grupy 9600 dzieci jeszcze się uczy. Szczepionkę dostaną wszystkie dzieci, także te, które mieszkają w innym powiecie, ale uczą się w Brzegu.

- Szczepienia muszą się odbyć błyskawicznie, w ciągu 2-3 dni - zaznacza dyrektor Łukawiecki. - Wcześniej każde dziecko zostanie przebadane przez lekarza.
Szczepienia są obowiązkowe, ale nie przymusowe. Dlatego dzieci przyniosą do domów specjalne formularze, na których rodzice muszą wyrazić zgodę na szczepienie.

Wczoraj rozpoczęła się kampania informacyjna na temat meningokoków. Powiatowy sanepid zorganizował w Opolu spotkanie na ten temat z dyrektorami szkół i przedszkoli z powiatu opolskiego, w którym uczestniczył dr Józef Bojko, wojewódzki koordynator ds. leczenia sepsy. Podobna kampania, z inicjatywy wojewody, odbędzie się we wszystkich opolskich szkołach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska