Trasy rowerowe na weekend

Dodano: 16 maja 2007, 12:33 Autor:

Nie wiesz, co robić w wolny dzień? Wsiadaj na rower i ruszaj jedną z pięciu przygotowanych przez nas tras. Zobaczysz prawdziwe perełki.
Drewinane kościólki w regionie są warte obejrzenia.

Drewinane kościólki w regionie są warte obejrzenia. (fot. fot. Witold Chojnacki/Archiwum)

Lasy, czyste powietrze i drewniane kościoły - oto największe atuty turystyczne północnej Opolszczyzny. W powiecie oleskim zachowało się 17 starych drewnianych świątyń, u sąsiadów w powiecie kluczborskim jest ich jeszcze więcej - 22.

- Można zwiedzić te zabytki sakralne, urządzając wyprawę na rowerach - wymyślił Janusz Tobiś, dyrektor gimnazjum w Praszce.

Razem z oleskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zorganizował dwudniowy Pierwszy Powiatowy Rajd Rowerowy Szlakiem Drewnianego Budownictwa Sakralnego. Do zabawy dało się namówić 50 gimnazjalistów z Praszki, Radłowa i Rudnik.

W poniedziałek i wtorek zwiedzili m.in. drewniane świątynie w Żytniowie, Biskupicach, Boroszowie i Oleśnie. Pokonali na dwóch kółkach 71 kilometrów.

- To był świetny pomysł: jeździć na rowerze i oglądać piękne kościoły - mówi Mateusz Pychyński z Praszki. - Pogoda dopisała, na szczęście zaczęło padać dopiero wtedy, gdy dojechaliśmy już do Olesna.

Trasy rowerowe na weekend

- Teraz chcę wyciągnąć na rowery rodziców, żeby pokazać im przepiękny oleski kościół św. Anny - dodaje Joanna Jarząb, 15-letnia gimnazjalistka z Praszki.
Prezes oleskiego oddziału PTTK Bogdan Wajszwili zachęca do takiej formy zwiedzania naszych sakralnych zabytków.

- Organizujemy wycieczki rowerowe dla wszystkich: od dzieci do emerytów, można się do nas zgłaszać - mówi Wajszwili. - Można też urządzać rodzinne wycieczki, trzeba tylko pamiętać o sprawnym rowerze i przestrzeganiu przepisów na drodze.
Przygotowaliśmy pięć tras, przebiegających po części także po sąsiednich powiatach. Wystarczy wsiąść na rower w słoneczny weekend i zwiedzać.

- Chyba sam się skuszę i pojadę na trasę - śmieje się starosta Jan Kus.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.nto.pl
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy wybierzesz się na zwiedzane drewnianych kościółków w powiecie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 81.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.