Jamochłony w Jeziorze Srebrnym

Andrzej Jagiełła
Tej wielkości meduzy są osobliwością Jeziora Srebrnego.
Tej wielkości meduzy są osobliwością Jeziora Srebrnego.
Nie trzeba jechać nad Bałtyk, by spotkać się oko w oko z meduzą. Żyją w jeziorze w Osowcu.

Pod lupą

Pod lupą

Meduza ma kształt parasola bez rączki. W spodniej części meduza posiada otwór gębowy oraz kieszenie płciowe. Brzegi meduzy są falbankowate, zaopatrzone w ciałka zmysłowe.

Atrakcją Jeziora Srebrnego w Osowcu są od tygodnia meduzy słodkowodne, wielkości monety pięćdziesięciogroszowej. - Zauważyłam je już w minioną środę - powiedziała nam Krystyna Szachta z Opola. - Przecierałam oczy ze zdziwienia: - U nas? Meduzy?

Meduzy najpierw tworzyły liczną ławicę tuż pod powierzchnia wody w centralnej części jeziora. Obserwował je również Krzysztof Pińkowski, który z rodziną i przyjaciółmi wypoczywa w Osowcu. - Bardzo dobrze je widać było pod wodą w trakcie nurkowania - mówi pan Krzysztof. - Pierwszy raz widzę w Osowcu coś podobnego.

W minioną niedzielę meduzy pojawiły się przy plaży. - Były jednak nieliczne - mówi Małgorzata z Opola. - Uczyłam się nurkować i widziałam je wyraźnie. Jak wypłynęłam na materacu bliżej środka jeziora, to mogłam je podziwiać z bliska.
Nie jest to pierwszy przypadek rozmnożenia się jamochłonów w Jeziorze Srebrnym. Pieć lat temu Ireneusz Walnik z Opola zaobserwował galaretowatą masę pod powierzchnią wody. - Któregoś dnia meduz było tak dużo, że z obrzydzeniem wyszedłem z wody - wspomina. - Nie dało się pływać, szczególnie na środku jeziora.
Skąd się wzięły meduzy w Jeziorze Srebrnym? Zdaniem dr. Krzysztofa Spałka, biologa z Uniwersytetu Opolskiego, te jamochłony dotarły do Polski z Ameryki Południowej wraz z rybkami akwariowymi. W polskich jeziorach znalazły dogodne warunki do rozrodu. Po raz pierwszy zostały zaobserwowane w 1928 roku.

- Jezioro Srebrne jest jedynym miejscem w województwie opolskim, gdzie one żyją - wyjaśnia dr Spałek. - Pojawiają się w gorące lata, w połowie sierpnia. Żyją w formie polipów. Przy odpowiedniej temperaturze wody tworzą się meduzy, które rozmnażają się płciowo. Trwa to do końca sierpnia. Dorosłe osobniki wówczas giną, a z zapłodnionych jaj tworzą się polipy. Te meduzy w żaden sposób nie zagrażają ludziom i ich zdrowiu. Ich obecność świadczy natomiast o czystości wody w jeziorze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska