Brzeg będzie miał monetę

Tomasz Dragan
Tadeusz Sadowiński, kolekcjoner, prezentuje wizerunek monety.
Tadeusz Sadowiński, kolekcjoner, prezentuje wizerunek monety.
Kolekcjonerzy już zacierają ręce. Jesienią Narodowy Bank Polski wyda monetę poświęconą miastu. To pierwszy po 90 latach brzeski pieniądz.

Ekspert

Ekspert

Paweł Kozerski, historyk i dyrektor Muzeum Piastów Śląskich:

- Brzeg ma jedną z najznakomitszych tradycji menniczych na Śląsku i w Zachodniej Europie. Tutaj od 1311 do 1717 roku brzescy książęta bili swoje monety, m.in. kwartniki brzeskie. Ostatnie pieniądze emitowane przez miasto to banknoty i monety z 1921 roku. Premierę brzeskiej dwuzłotówki zaplanowaliśmy oczywiście na zamku. Nie wyobrażam sobie innego godniejszego miejsca do zorganizowana takiego wydarzenia. Tego dnia szykujemy wiele atrakcji: wystawę historycznych pieniędzy brzeskich, pokazy bicia monety itp. Będzie można oglądać również dwa oryginalne i niezwykle unikatowe kwartniki brzeskie bite przez pierwszego księcia Bolesława III.

Pozłacana dwuzłotówka wykonana jest ze stopu cynku i aluminium. Jak przystało na porządną monetę okolicznościową, jest nieco większa od "dwójek" będących w powszechnym obiegu.
Ma 27 milimetrów średnicy, a na rewersie wybity został wizerunek bramy brzeskiego zamku. Awers to tradycyjnie godło Polski i nominał.

- Po kilku latach moneta zamknięta w specjalnym przeźroczystym opakowaniu, nieużywana, może kosztować nawet kilkaset złotych - ocenia brzeżanin Ryszard Gorczyński, znawca dzieł sztuki, kolekcjoner. - Bank zapowiada również wydanie monet 10 zł z wizerunkiem Brzegu. Te powinny być ciekawsze, bo tłoczone w mniejszej ilości.

- Umieszczenie Brzegu na monecie to dla nas duże wyróżnienie - podkreśla Tadeusz Sadowiński, kolekcjoner monet i kart telefonicznych. - Z niecierpliwością czekamy na premierę nowej monety. Na razie oglądamy ją tylko na zdjęciach w internecie. Jest piękna!
Brzeg jest jednym z 32 polskich miast historycznych, którym NBP poświęciło monety okolicznościowe. Pieniądze ukazują się co miesiąc.

Premiera brzeskiej dwuzłotówki zaplanowana jest na 15 października.
- Staraliśmy się upamiętnić najstarsze polskie miasta, które mają co najmniej 500 lat - mówi Przemysław Kuk z biura prasowego Narodowego Banku Polskiego. - Specjalna komisja pod przewodnictwem historyka profesora Henryka Samsonowicza wybrała grody, które są żywotnie związane z historią naszego państwa, odegrały w niej istotne znaczenie.

Wydawca zwraca uwagę, by na każdej monecie znalazła się budowla, która jest wizytówką danego miasta. W przypadku Brzegu jest to portal zamku (bogato zdobiona główna brama wejściowa), zwanego śląskim Wawelem.
Brzeska dwuzłotówka ukaże się w ponadmilionowym nakładzie. Będzie można wymienić, płacąc za monetę zwykłą dwuzłotówką w oddziałach Banku Polskiego oraz na poczcie.
- Moneta będzie oczywiście w codziennym obiegu. Ale dla kolekcjonerów, którzy zapakują ją od razu w ramkę i postawią na półkę, zyska na wartości. Z czasem każda taka nie używana moneta to rarytas - dodaje Przemysław Kuk.
Tadeusz Podobiński: - Mam w swoich zbiorach pełno kolekcjonerskich dwuzłotówek. Pierwsza moneta z Bolesławem Chrobrym z 1999 roku kosztuje już 700 zł na kolekcjonerskim rynku. Kto wie, może nasze brzeskie też osiągną takie ceny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska