Pokój - założenie parkowo-pałacowe

Iwona Kłopocka
Większośc rzeźb przedtawia postacie z legend i mitologii.
Większośc rzeźb przedtawia postacie z legend i mitologii.
Propozycja 29. Choć zniszczony, do dziś zachwyca unikatowym zbiorem klasycystycznej rzeźby ogrodowej z XVIII wieku.

Zdawnego wspaniałego zespołu urbanistyczno-dworskiego, rozbudowywanego od 1747 roku przez Carla Christiana Erdmanna von Würtemberg-Öls, na wzór miasta Karlsruhe w Westfalii, do dziś pozostał tylko park. Najstarszy jego fragment stanowi ogród francuski, tworzony od 1777 roku; kilka lat później zaczęto zakładać park angielski, rozbudowany w drugiej połowie XIX wieku. Zgodnie z ówczesną modą założenia ogrodowe wzbogacała architektura parkowa, sentymentalne ruiny, świątynie, altany, baseny, rzeźby i pomniki.

Od 1945 roku - kiedy większość obiektów została uszkodzona - do dziś zachowały się tylko resztki budowli i wciąż unikatowy zbiór klasycystycznej rzeźby ogrodowej z XVIII wieku. Los najlepiej obszedł się z żeliwnym śpiącym lwem autorstwa śląskiego rzeźbiarza Teodora Kalidego. To pomnik poświęcony pamięci księcia Eugena von Würtemberg, zmarłego w 1857 roku. Większość rzeźb przedstawia bóstwa z mitologii rzymskiej. Jedną z najciekawszych jest "Muza" z 1792 roku.

Współorganizatorem plebiscytu jest TVP Opole. Kandydatury na listę 7 cudów Opolszczyzny zobaczysz codziennie po głównym wydaniu Kuriera Opolskiego o 18.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska