Zdrowy styl
Jesteś tu: Strona główna Zdrowy styl Artykuł

Dorośli chorują jak dzieci

Dodano: 26 listopada 2007, 16:42 Autor:

Wydawałoby się, że niektóre choroby zakaźne występują tylko u najmłodszych. Tymczasem mogą one też dotyczyć osób starszych.
Zarażenie się różyczką jest szczególnie groźne dla kobiet w ciąży, jeśli wcześniej na nią nie chorowały, bo może dojść do uszkodzenia płodu.

Zarażenie się różyczką jest szczególnie groźne dla kobiet w ciąży, jeśli wcześniej na nią nie chorowały, bo może dojść do uszkodzenia płodu. (fot. fot. sxc)

Dochodzi do tego wtedy, gdy ospy, świnki czy różyczki udało się komuś uniknąć w dzieciństwie. Natomiast jeśli którąś z tych chorób zarazi się osoba dorosła, to często przechodzi ją znacznie ciężej. Nie wiadomo jednak, dlaczego tak się dzieje.

- Najczęściej wśród dzieci dochodzi do zachorowań na ospę wietrzną - mówi dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału chorób zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - Ze względu na łatwość jej przenoszenia nazywa się ją popularnie wiatrówką. Generalnie choruje się na nią raz w życiu. Uchodzi ona za łagodną chorobę wieku dziecięcego. Gdy wystąpi u osoby w starszym wieku, wygląda to jednak różnie.

Przy ospie wietrznej pojawiają się charakterystyczne pęcherzyki przechodzące w strupki. Pamiętam dorosłego pacjenta, którego dodatkowo męczył tak straszliwy świąd, że nie mógł w nocy zmrużyć oka. Bywa, że dorośli chorzy na "wiatrówkę" mają wysoką gorączkę, dochodzącą do 40 stopni C i bardzo źle się czują. Są nawet kierowani do szpitala.

Kilka lat temu pojawiła się szczepionka przeciwko ospie wietrznej. Nie jest ona obowiązkowa, tylko zalecana.

- Wśród specjalistów zdania na jej temat są podzielone - zaznacza dr Błudzin. - Jedni twierdzą, że lepiej ospę przechorować, a inni, że lepiej się zaszczepić, bo choroba ta może wywołać u niektórych poważne powikłania. Ja uważam, że jeżeli kogoś na to stać, to może ze szczepionki skorzystać.

Pod lupą

Ospa wietrzna
> sposób zarażenia: drogą kropelkową, przy kaszlnięciu, kichaniu
> objawy: swędzące pęcherzyki na skórze przechodzące w strupki (co trwa ok. 2 tygodni), gorączka, lekkie bóle gardła, złe samopoczucie, czasem wymioty, biegunka
> leczenie: pozostanie w domu w cieple, nie jest wskazane smarowanie pęcherzyków płynnym pudrem, co kiedyś praktykowano, bo bakterie gromadzą się w tym miejscu
> okres wylęgania choroby (od chwili zakażenia): 2-4 tygodni.

Różyczka
> sposób zarażenia: drogą kropelkową
> objawy: plamista różowa wysypka na skórze, nieżyt gardła, powiększone węzły chłonne, stan podgorączkowy
> leczenie: chory powinien zostać w domu podczas choroby oraz przez tydzień po ustąpieniu wysypki
> okres wylęgania choroby: ok. 3 tygodnie

Świnka
> sposób zarażenia: drogą kropelkową np. przy kaszlnięciu, kichaniu
> objawy: powiększenie jednego lub kilku gruczołów ślinowych (buzia się zaokrągla), gorączka, bóle głowy
> okres wylęgania choroby: 12-35 dni

Z kolei różyczka, jeśli ktoś jej wcześniej nie przechodził, jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży, zwłaszcza jeśli są to jej pierwsze trzy miesiące.
- Bo może wtedy dojść do uszkodzenia płodu, w efekcie czego dziecko urodzi się z wadami - ostrzega dr Błudzin.

Na szczęście od pewnego czasu w naszym kraju przeprowadza się obowiązkowe szczepienie przeciwko różyczce u dziewcząt w 13. roku życia. Upłynie jednak jeszcze trochę czasu, zanim zostanie wyszczepiona cała populacja. Można też samemu wykupić sobie szczepionkę tzw. skojarzoną, zapobiegającą jednocześnie trzem chorobom: odrze, śwince i różyczce.

- Wcześniejsze przechorowanie różyczki nie jest przeciwwskazaniem, by się zaszczepić - dodaje dr Błudzin. - Bo czasem ta choroba jest mylona z innymi i zdarza się, że jakaś wysypka jest brana za różyczkę. Jest to niebezpieczne, gdyż usypia czujność.

Dzięki szczepieniom odra, która kiedyś była typową chorobą wieku dziecięcego, już się nie zdarza. Dlatego też dorośli już nie muszą się jej obawiać.

Natomiast świnka może wystąpić dopiero w wieku 17-20 lat, a nawet u osób już dojrzałych. Czasem wywołuje poważne powikłania: zapalenie jąder, opon mózgowych, trzustki.

Anna z Opola zachorowała na świnkę, będąc już po 30-ce. Dostała 40-stopniowej gorączki, męczyła się blisko 2 tygodnie.
- Niewiele brakowało, a trafiłabym do szpitala - opowiada. - Na szczęście wyszłam z tego.
Warto wiedzieć, że jest już szczepionka przeciwko śwince. Obowiązkowo i bezpłatnie dostają ją jednak tylko dzieci między 13. a 14. miesiącem życia..

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy jesteś zazdrosna o partnera?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 110.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.