Dorośli chorują jak dzieci

fot. sxc
Zarażenie się różyczką jest szczególnie groźne dla kobiet w ciąży, jeśli wcześniej na nią nie chorowały, bo może dojść do uszkodzenia płodu.
Zarażenie się różyczką jest szczególnie groźne dla kobiet w ciąży, jeśli wcześniej na nią nie chorowały, bo może dojść do uszkodzenia płodu. fot. sxc
Wydawałoby się, że niektóre choroby zakaźne występują tylko u najmłodszych. Tymczasem mogą one też dotyczyć osób starszych.

Dochodzi do tego wtedy, gdy ospy, świnki czy różyczki udało się komuś uniknąć w dzieciństwie. Natomiast jeśli którąś z tych chorób zarazi się osoba dorosła, to często przechodzi ją znacznie ciężej. Nie wiadomo jednak, dlaczego tak się dzieje.

- Najczęściej wśród dzieci dochodzi do zachorowań na ospę wietrzną - mówi dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału chorób zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - Ze względu na łatwość jej przenoszenia nazywa się ją popularnie wiatrówką. Generalnie choruje się na nią raz w życiu. Uchodzi ona za łagodną chorobę wieku dziecięcego. Gdy wystąpi u osoby w starszym wieku, wygląda to jednak różnie.

Przy ospie wietrznej pojawiają się charakterystyczne pęcherzyki przechodzące w strupki. Pamiętam dorosłego pacjenta, którego dodatkowo męczył tak straszliwy świąd, że nie mógł w nocy zmrużyć oka. Bywa, że dorośli chorzy na "wiatrówkę" mają wysoką gorączkę, dochodzącą do 40 stopni C i bardzo źle się czują. Są nawet kierowani do szpitala.

Kilka lat temu pojawiła się szczepionka przeciwko ospie wietrznej. Nie jest ona obowiązkowa, tylko zalecana.
- Wśród specjalistów zdania na jej temat są podzielone - zaznacza dr Błudzin. - Jedni twierdzą, że lepiej ospę przechorować, a inni, że lepiej się zaszczepić, bo choroba ta może wywołać u niektórych poważne powikłania. Ja uważam, że jeżeli kogoś na to stać, to może ze szczepionki skorzystać.

Pod lupą

Pod lupą

Ospa wietrzna

sposób zarażenia: drogą kropelkową, przy kaszlnięciu, kichaniu
objawy: swędzące pęcherzyki na skórze przechodzące w strupki (co trwa ok. 2 tygodni), gorączka, lekkie bóle gardła, złe samopoczucie, czasem wymioty, biegunka
leczenie: pozostanie w domu w cieple, nie jest wskazane smarowanie pęcherzyków płynnym pudrem, co kiedyś praktykowano, bo bakterie gromadzą się w tym miejscu
okres wylęgania choroby (od chwili zakażenia): 2-4 tygodni.

Różyczka

sposób zarażenia: drogą kropelkową
objawy: plamista różowa wysypka na skórze, nieżyt gardła, powiększone węzły chłonne, stan podgorączkowy
leczenie: chory powinien zostać w domu podczas choroby oraz przez tydzień po ustąpieniu wysypki
okres wylęgania choroby: ok. 3 tygodnie

Świnka

sposób zarażenia: drogą kropelkową np. przy kaszlnięciu, kichaniu
objawy: powiększenie jednego lub kilku gruczołów ślinowych (buzia się zaokrągla), gorączka, bóle głowy
okres wylęgania choroby: 12-35 dni

Z kolei różyczka, jeśli ktoś jej wcześniej nie przechodził, jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży, zwłaszcza jeśli są to jej pierwsze trzy miesiące.
- Bo może wtedy dojść do uszkodzenia płodu, w efekcie czego dziecko urodzi się z wadami - ostrzega dr Błudzin.

Na szczęście od pewnego czasu w naszym kraju przeprowadza się obowiązkowe szczepienie przeciwko różyczce u dziewcząt w 13. roku życia. Upłynie jednak jeszcze trochę czasu, zanim zostanie wyszczepiona cała populacja. Można też samemu wykupić sobie szczepionkę tzw. skojarzoną, zapobiegającą jednocześnie trzem chorobom: odrze, śwince i różyczce.

- Wcześniejsze przechorowanie różyczki nie jest przeciwwskazaniem, by się zaszczepić - dodaje dr Błudzin. - Bo czasem ta choroba jest mylona z innymi i zdarza się, że jakaś wysypka jest brana za różyczkę. Jest to niebezpieczne, gdyż usypia czujność.

Dzięki szczepieniom odra, która kiedyś była typową chorobą wieku dziecięcego, już się nie zdarza. Dlatego też dorośli już nie muszą się jej obawiać.

Natomiast świnka może wystąpić dopiero w wieku 17-20 lat, a nawet u osób już dojrzałych. Czasem wywołuje poważne powikłania: zapalenie jąder, opon mózgowych, trzustki.

Anna z Opola zachorowała na świnkę, będąc już po 30-ce. Dostała 40-stopniowej gorączki, męczyła się blisko 2 tygodnie.
- Niewiele brakowało, a trafiłabym do szpitala - opowiada. - Na szczęście wyszłam z tego.
Warto wiedzieć, że jest już szczepionka przeciwko śwince. Obowiązkowo i bezpłatnie dostają ją jednak tylko dzieci między 13. a 14. miesiącem życia..

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska