Jesteś tu: Strona główna Biznes Artykuł

Nowa fabryka w Tułowicach

Dodano: 21 maja 2008, 9:45 Autor:

Na terenie dawnego "Porcelitu" spółka Clear Aluminium z Hiszpanii stawia zakład. To już czwarta firma, która tu zainwestuje i da ludziom pracę.
Tadeusz Gąsior przepracował 25 lat w "Porcelicie". Kiedy fabryka upadła, jak większość załogi znalazł się bez środków do życia. Teraz znów pracuje – w firmie Epo.

Tadeusz Gąsior przepracował 25 lat w "Porcelicie". Kiedy fabryka upadła, jak większość załogi znalazł się bez środków do życia. Teraz znów pracuje – w firmie Epo. (fot. fot. Paweł Stauffer)

Na prawie 4 hektarach należących kiedyś do tułowickiego "Porcelitu" hiszpańska firma Clear Aluminium będzie produkować profile aluminiowe dla budownictwa, przemysłu maszynowego i motoryzacyjnego. Hiszpanie zainwestują w Tułowicach 34 mln zł. Zakład powstanie w podstrefie Tułowice w ramach Starachowickiej Strefy Ekonomicznej.

- Inwestycja ruszy lada chwila, widać, że Hiszpanom bardzo się śpieszy, w sierpniu chcą już postawić maszyny - tłumaczy Marek Bogumił, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".

W tułowickiej podstrefie działają już trzy firmy, Clear Aluminium będzie czwartą. Podstrefa Starachowickiej Strefy Ekonomicznej w Tułowicach obejmuje teren 17 hektarów po dawnym "Porcelicie".

Fabryka miała 9 hektarów pod dachem, wyposażona była w wodociąg, gazociąg, kanalizację, drogi i bocznice kolejowe.

To ważne dla inwestorów, którzy chwalą sobie ponadto bliskość autostrady.

Jak podstrefa "Starachowice" trafiła na Opolszczyznę?
- Bez współpracy z samorządem nie byłoby to możliwe - podkreśla Marek Bogumił. - Wszystko zasadza się na tym, żeby umieć sprzedać swój produkt, jakim jest grunt i jego zalety. A wójt to zrobił. No i dwa lata temu Ceramika, fabryka ze świętokrzyskiego, która była już w starachowickiej strefie, zainwestowała w Tułowicach. W ten sposób strefa się rozciągnęła.

Wiesław Plewa, wójt gminy Tułowice, mówi, że po prostu wykorzystali swoje życiowe 5 minut.
- Do tego, jak to w biznesie, jednym szczęście sprzyja, innym nie - podkreśla wójt Plewa. - Nie można zaprzepaścić istniejącego majątku przemysłowego i istniejącej już infrastruktury. Ciągle liczymy na nowych inwestorów, którzy w gminie stworzą nowe miejsca pracy.

A potrzeba ich, bo upadły "Porcelit" zatrudniał 900 osób, które straciły pracę po likwidacji firmy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy będziesz się starał o zwrot akcyzy?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 18.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.