Używane ubrania nie trafiają już do PCK

Tomasz Kapica
Do końca lipca logo PCK ma zniknąć z jasnych pojemników, których pełno na naszych ulicach.
Do końca lipca logo PCK ma zniknąć z jasnych pojemników, których pełno na naszych ulicach. fot. Krzysztof Świderski
Jeśli wrzucisz ubrania do kontenera na używaną odzież, już nie wesprzesz ubogich, tylko firmę Wtórpol, która sprzeda je do sklepów.

Układ był prosty: zajmująca się przetwórstwem odzieży firma Wtórpol ze Skarżyska-Kamiennej zbierała od mieszkańców używane ubrania, które można było wrzucać do kontenerów w całej Polsce. Pojemniki oklejone były logo Polskiego Czerwonego Krzyża.

Za użyczenie znaku PCK dostawał część ubrań i dodatkowo pieniądze - w skali całego kraju było to rocznie ponad dwa miliony złotych. Jednak do opolskiego Zarządu Okręgowego PCK z tego tytułu trafiało tylko 13 tysięcy złotych na rok.

- To już i tak historia, bo ta firma rozwiązała z nami umowę. Współpracujemy tylko do końca lipca - informuje Mieczysław Ferdzyn, prezes Rejonowego Zarządu PCK w Kędzierzynie-Koźlu.

Oznacza to, że teraz wszystkie ubrania, które mieszkańcy wrzucą do jasnych pojemników, trafią do Wtórpolu, a PCK nie dostanie z tego nawet jednej pary spodni.
- Tylko że wielu mieszkańców i tak będzie wrzucać tam ubrania z przekonaniem, że pomaga biednym - dodaje Ferdzyn.

Ale nie wszyscy ubolewają nad tym, że Wtórpol wymówił umowę. Do niektórych ośrodków PCK ubrania trafiały bardzo rzadko.
- Jestem prezesem PCK w Nysie już od trzech lat, ale nie pamiętam, żeby w tym czasie przyjechał do nas choćby jeden transport odzieży od tej firmy - przyznaje Janina Krupka. - Za to wiele kontenerów jest zaniedbanych. Albo są przepełnione, albo poprzewracane.

Przedsiębiorstwo wyjaśnia, że zrywa umowę z PCK, bo jest dla niego nieopłacalna.

- Ostatnio zakończyliśmy olbrzymią, finansowaną z kredytów inwestycję o wartości kilku milionów euro. Była niezbędna, byśmy się utrzymali na konkurencyjnym europejskim rynku branży odzieży używanej. W ostatnim roku wzrosły też koszty pracy - tłumaczy Jan Maćkowiak z firmy Wtórpol.

Wszystkie ubrania, które od sierpnia trafią do kontenerów, będą sprzedawane w sklepach z odzieżą używaną albo przerabiane na szmaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska