Zdrowy styl

Szumy w uchu można wyleczyć

Dodano: 14 października 2008, 10:53 Autor:

Dokuczliwe dźwięki mogą przypominać szum morza lub wiatru. Czasem są to piski czy dzwonienie. Na szczęście tę przypadłość da się wyleczyć.
U większości pacjentów szumy uszne można wyleczyć

U większości pacjentów szumy uszne można wyleczyć (fot. sxc)

Szumy uszne dzieli się na dwa rodzaje: obiektywne, gdy coś w uchu klika, przelewa się, coś się dzieje. W tym przypadku dolegliwości te mogą być wynikiem chorób ucha środkowego: wad naczyniowych, zaburzeń trąbki słuchowej lub mięśni podniebienia. Zazwyczaj wskazane jest wtedy leczenie operacyjne. Ale są to raczej rzadkie schorzenia.

- Natomiast największym problemem są szumy subiektywne, bo pacjent się na nie skarży, a my nie możemy tego sprawdzić żadną metodą - mówi dr n. med. Dariusz Polaczkiewicz, ordynator oddziału laryngologii Szpitala w Nysie. - Musimy mu wierzyć na słowo. Wiemy jednak, że najczęstszą przyczyną szumów subietywnych jest asymetria w uszkodzeniach zewnętrznych i wewnętrznych komórek słuchowych.

Znajdują się one w uchu wewnętrznym, w tzw. ślimaku. Wiadomo, że wraz z wiekiem komórki te starzeją się u każdego człowieka. Powinno się to jednak odbywać symetrycznie. Jeśli tak nie jest - ucho samo generuje szum o różnym natężeniu.

W ramach leczenia subiektywnego szumu w uszach zaleca się pacjentowi leki poprawiające ukrwienie mózgu i ucha wewnętrznego oraz leki uspokajające.

- Zazwyczaj przepisuję pacjentowi 1-2 leki i proszę, by wytrwał, zażywał je do 3 miesięcy - podkreśla dr Polaczkiewicz. - Jeśli nie pomagają, polecam inne. Najważniejsze jest uświadomienie pacjentowi, że wprawdzie jego dolegliwość jest dyskomfortem, ale nie zagrożeniem dla życia.

Jeżeli kolejne leczenie zawodzi, proponuje się pacjentowi pobyt w szpitalu i podawanie leków naczyniowych oraz uspokajających w kroplówce. Pozwala to również leczonej osobie oderwać się od codziennych obowiązków, od stresu.

Bowiem stres działa na naczynia krwionośne, w tym w uchu, negatywnie, obkurczająco.

Gdy i to zawodzi, pozostaje jeszcze leczenie w jednej z 3 klinik: w Poznaniu, Łodzi lub Warszawie, zajmujących się m.in. szumami usznymi.
- U 80 proc. pacjentów szumy potrafimy wyleczyć - dodaje ordynator laryngologii.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.