Jesteś tu: Strona główna Praca Artykuł

Rozłąkowe - jak z niego skorzystać?

Dodano: 4 listopada 2008, 10:01 Autor:

Jeśli pracujesz w Holandii, możesz rozliczyć się ze współmałżonkiem i otrzymasz nawet do 2043 euro tzw. rozłąkowego.
- Rozłąkowe polega na możliwości rozliczenia się razem z swoim partnerem fiskalnym - mówi Magdalena Bałuch z biura podatkowego Perfecta ze Strzelec Opolskich.

- Rozłąkowe polega na możliwości rozliczenia się razem z swoim partnerem fiskalnym - mówi Magdalena Bałuch z biura podatkowego Perfecta ze Strzelec Opolskich.

Warunkiem skorzystania z holenderskiego rozłąkowego ("heffingskorting") jest posiadanie dochodów rocznych w 2007 r. przekraczających 10 000 euro brutto. W latach wcześniejszych, w 2005 i 2006 r., wymagana kwota była niższa i wynosiła 9100 euro brutto.

- Rozłąkowe polega na możliwości rozliczenia się razem z swoim partnerem fiskalnym - mówi Magdalena Bałuch z biura podatkowego Perfecta ze Strzelec Opolskich. - Partnerem fiskalnym automatycznie staje się współmałżonek.

Partnerem fiskalnym może być również inna osoba, z którą się mieszka (jest się zameldowanym pod tym samym adresem) przez minimum 6 miesięcy w danym roku podatkowym i wspólnie prowadzi się gospodarstwo domowe (np. rodzeństwo, małżonkowie, rodzice, przyjaciele, dziadkowie).

- Najbardziej opłaca się ubiegać o pieniądze osobom, które podejmują pracę w Holandii na dłuższy okres (nie praca sezonowa - przyp. red.), a partner takiej osoby osiąga bardzo niskie dochody bądź wcale nie zarabia w Polsce - dodaje Magdalena Bałuch.

Jeżeli partner fiskalny sam nie miał własnych dochodów (w Polsce lub Holandii) lub były one niewysokie (wynosiły mniej niż 6410 euro brutto rocznie), to może on (lub ona) ubiegać się o wypłatę tzw. "heffingskorting", czyli rozłąkowego.

Warto wiedzieć

Warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze "heffingskorting":
> należy postarać się o BSN - numer dla współmałżonka lub innego członka rodziny, z którym chcemy się rozliczyć. Aby móc się wspólnie rozliczyć z drugą osobą, należy z taką osobą prowadzić wspólnie gospodarstwo domowe (np. utrzymywać dom, płacić za rachunki)
> Dostarczyć następujące dokumenty: kopie aktu ślubu, kopie paszportów, zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu oraz jaaropgaafy.

- Za rok 2007 można otrzymać nawet 2043 euro - dodaje Magdalena Bałuch.
- Kwota ta wypłacana jest z podatku odprowadzonego wcześniej przez partnera i uzależniona jest także od dochodu osoby wspólnie się rozliczającej. Osoba pracująca w Holandii może się starać o rozłąkowe za okres do 3 lat wstecz.

Jeżeli dochody partnera znalazły się przedziale pomiędzy zero a 6410 euro, ma prawo do części tej kwoty. Im wyższy dochód, tym niższa kwota jest wypłacana.

WAŻNE: jeżeli partnerem jest osoba po 65. roku życia, możemy na nią uzyskać tylko do 970 euro w ciągu roku.

Oczekiwanie na decyzję z urzędu skarbowego może wynosić do 18 miesięcy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Uczestniczysz w szkoleniach, by podnieść swoje kwalifikacje?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 85.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.