Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Opole Artykuł

W Opolu rusza funshop

Dodano: 7 listopada 2008, 8:30 Autor:

To sklep z tzw. dopalaczami, czyli substancjami, które pobudzają i powodują euforię. Specjaliści od uzależnień alarmują, że działają one jak narkotyki.
W funshopach są do kupienia m.in. fajki wodne, w których można palić szałwię wieszczą, działającą podobnie jak LSD i heroina.

W funshopach są do kupienia m.in. fajki wodne, w których można palić szałwię wieszczą, działającą podobnie jak LSD i heroina.

W funshopie, który ma być otwarty już w sobotę na ul. Ozimskiej w Opolu, osoby pełnoletnie będą mogły kupić np. tabletki "Diablo", które zręcznym językiem opisywane są jako bezpieczna alternatywa narkotyków z niewiadomego źródła. Ma być też np. środek o nazwie "Elevate", który "stabilizuje i poprawia nastrój", skręt z halucynogennej szałwii meksykańskiej czy "E-Blast", który "zapewnia maksymalną ekstazę przez całą noc i sprawia, że poczujemy euforię i miłość".

Ich producent zachwala, że funshopy (jest ich w Polsce już kilkanaście) to propozycja dla młodych ludzi lubiących zabawę, czyli "fun", i imprezy. Eksperci alarmują - dopalacze to legalne narkotyki.

- Wszystko, co sztucznie zmienia świadomość i wywołuje dobre samopoczucie, działa jak narkotyk - mówi Mirosława Olszewska, pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego ds. przeciwdziałania narkomanii. - Sklep sprzedający takie produkty powinien się znaleźć pod obserwacją policji.

- Dopalacze to substancje psychoaktywne - nie mają wątpliwości Sławomir Kalinowski i Aleksander Mazurkiewicz z laboratorium kryminalistycznego opolskiej policji. - Wpływają na układ nerwowy, wprowadzają w stan odurzenia czy euforii, więc działają jak narkotyki.

Ekspert

Mieczysława Kwolek-Pawełczak ze Stowarzyszenia na rzecz Ludzi Uzależnionych "To człowiek":
- Szałwia wieszcza, która jest składnikiem wielu tak zwanych dopalaczy, to naturalna substancja psychodeliczna. Działa jak narkotyk, bo tak jak LSD wywołuje halucynacje i wpływa na te same receptory, co heroina. W Australii została uznana za substancję niebezpieczną i jest nielegalna. Z kolei piperazyna, której pochodne są w dopalaczach, może powodować szereg działań niepożądanych, m.in. zaburzenia neurologiczne, bóle brzucha nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, a nawet śpiączkę.

Policja zakazać ich sprzedaży jednak nie może. Dopalacze są w Polsce legalne, bo żaden z ich składników nie jest zabroniony. Ostrzega jednak, że ktoś, kto po nie sięgnie, może mieć kłopoty z prawem.

- Bo w stanie odurzenia czy pobudzenia łatwo stać się ofiarą lub sprawcą przestępstwa - tłumaczy Jarosław Dryszcz z biura prasowego opolskiej policji. - Przestępstwo popełni choćby ten, kto pod wpływem takiego środka wsiądzie za kierownicę.

World Wide Supplements Importer, firma, która otwiera funshopy, przekonuje, że sprzedawane przez nie produkty są bezpieczne. W oficjalnym komunikacie podaje, że zostały przebadane przez Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne na obecność m.in. amfetaminy, LSD, kokainy, heroiny, morfiny czy efedryny.

- Dopalacze są legalną alternatywą dla niebezpiecznych i pochodzących z niewiadomego źródła substancji narkotycznych - nie ukrywa Piotr Domański, rzecznik WWSI.

Dlaczego więc zaopatrzone są w etykietkę "Nie przeznaczone do spożycia przez ludzi"?
- Ze względu na odmienne przepisy prawa w Polsce i Wielkiej Brytanii - tłumaczy Domański. - W Polsce są one okazami kolekcjonerskimi.

- To wykorzystanie luki prawnej - twierdzą eksperci. - Trzeba ją jak najszybciej usunąć.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Nowe zwierzęta w ZOO

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy Grotowice i Metalchem to bezpieczne dzielnice Opola?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 559.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.