Rusza finał plebiscytu na Proboszcza Roku

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Ks. Tadeusz Słocki
Ks. Tadeusz Słocki fot. Krzysztof Świderski
Aż 2034 kupony i maile nadesłali Państwo, zgłaszając swoich kandydatów do plebiscytu na proboszcza i parafię roku. Dziś (29 listopada) w Nowej Trybunie Opolskiej pierwszy kupon konkursowy.

Zdecydowana większość z Was wycinała z nto i przesyłała do redakcji kupony. Mniej więcej 10 procent uczestników naszej zabawy zgłosiło swoich proboszczów pocztą elektroniczną.

Ogłaszając nasz plebiscyt, chcieliśmy nie tylko wyłonić pięciu proboszczów i jedną parafię jako laureatów konkursu. Zależało nam szczególnie na pokazaniu, że wokół nas, w naszych parafiach jest mnóstwo ciekawych ludzi - w sutannach i bez; pokazaniu, co robią dla lokalnych społeczności.

Jesteśmy pod wrażeniem tego, iż nasz plebiscyt potraktowali Państwo niezwykle poważnie. Świadczą o tym towarzyszące zgłoszeniom uzasadnienia. Wiele osób chciało tak wiele napisać o osiągnięciach swego proboszcza i parafii, że wyznaczone na kuponie miejsce było dla nich zbyt małe.

Dołączaliście wówczas do swych zgłoszeń obszerne listy, za które szczególnie serdecznie dziękujemy.

Dobry człowiek, dobry proboszcz

Widać z nich wyraźnie, że doceniają Państwo proboszczów wszechstronnych. Nasz konkurs pokazał, że współczesny ksiądz musi być równocześnie człowiekiem pobożnym, dobrym mówcą i śpiewakiem.

Powinien być także sprawnym gospodarzem, który w warunkach gospodarki rynkowej radzi sobie z utrzymaniem i remontowaniem kościoła, cmentarza czy domu parafialnego.

Wreszcie wierni oczekują od proboszcza, że będzie inspirował społeczność, organizując wyjazdy, koncerty, angażując się w działalność charytatywną, a nawet tworząc np. punkty honorowego krwiodawstwa, parafialny ogród botaniczny, letnie kolonie dla dzieci czy wzorcową stronę internetową.

Na wielu kuponach podkreślali Państwo, że Wasz proboszcz jest życzliwy, uśmiechnięty, otwarty na ludzi, umie słuchać dobrych rad swoich parafian.

"Nasz proboszcz, ks. Watoła, jest wyjątkowym księdzem i bardzo radosnym człowiekiem - napisała pani Renata z Komprachcic. - Tam gdzie się pojawi, słychać głośny śmiech. Tym cennym darem obdarza swoich parafian".

Słowem - duszpasterz w oczach uczestników naszego plebiscytu musi być najpierw dobrym człowiekiem, potem równie dobrym chrześcijaninem, a na końcu wartościowym księdzem.

Równolegle z proboszczem roku zgłaszali Państwo także najlepsze parafie na Opolszczyźnie. Spora część uczestników konkursu wiązała te dwa głosy ze sobą. Wielu jednak poprzestawało na docenieniu swego duszpasterza, nie widząc w swojej wspólnocie parafialnej jakiejś szczególnej aktywności ani osiagnięć. Toteż ostatecznie do naszego konkursu zgłoszono 63 parafie z Opolszczyzny i 75 proboszczów.

Mamy świadomość, że proboszczów ciekawych, dobrze pracujących, mających bliski kontakt z wiernymi jest dużo, dużo więcej. Dziennikarze nto widzą ich pracę, jeżdżąc stale po województwie. Ale redakcja nie zgłaszała żadnego księdza do konkursu ani nie oddawała na niego głosów. Robili to wyłącznie - i to bardzo licznie - nasi czytelnicy.

Małe jest piękne

Finaliści - proboszcz

Ks. Edward Bogaczewicz (Kędzierzyn-Koźle, par. Ducha św.)
Ks. Piotr Burczyk (Ochodze)
Ks. Norbert Dragon (Opole Groszowice)
Ks. Franciszek Drenda (Kluczbork, NSPJ)
Ks. Stanisław Dworzak (Opole, bł. Czesława)
Ks. Wolfgang Jośko (Strzelce Op., św. Wawrzyńca)
Ks. Ryszard Kinder (Głogówek, św. Bartłomieja)
Ks. Jerzy Kowolik (Naczęsławice)
Ks. Zygmunt Lubieniecki (Opole Szczepanowice)
Ks. Hubert Łysy (Wrzoski)
Ks. Bernard Mocia (Ostrożnica)
Ks. Arnold Nowak (Radoszowy)
Ks. Marcin Ogiolda (Szczedrzyk)
Ks. Rafał Pawliczek (Opole Nowa Wieś Król.)
Ks. Helmut Piechota (Jełowa)
Ks. Paweł Rogoziński (Kostów)
Ks. Alfred Skrzypczyk (Zagwiździe)
Ks. Tadeusz Słocki (Opole Półwieś)
Ks. Aleksander Sydor (Gogolin)
Ks. Józef Żyłka (Klucz)

Ogłaszając plebiscyt, obawialiśmy się trochę, że małe, liczące ledwo kilkaset osób wiejskie parafie - a tych jest na Opolszczyźnie najwięcej - nie będą miały szans w porównaniu do kilkutysięcznych miejskich parafii.

Tymczasem okazało się, że to właśnie małe społeczności mobilizowały się najsilniej, by wypromować osiągnięcia swoich farorzów. Przykładowo, z liczącej około 800 mieszkańców parafii Ochodze nadeszło prawie 350 zgłoszeń jej proboszcza, ks. Piotra Burczyka.

W niektórych parafiach miejskich takiej mobilizacji zabrakło i przychodziło z nich po kilka lub kilkanaście zgłoszeń, a czasem nie było ich wcale. W sumie zgłosili Państwo do konkursu 25 proboszczów parafii miejskich. Dziesięciu z nich znalazło się w dwudziestoosobowym finale.

Wybieramy proboszcza i parafię Opolszczyzny, a ta - jak wiadomo - nie pokrywa się terytorialnie z diecezją opolską. Bardzo ucieszyły nas zatem kupony zgłaszające duszpasterzy pracujących w parafiach należących do naszego województwa, ale z archidiecezji wrocławskiej i diecezji kaliskiej.

Jeden z nich, ks. Paweł Rogoziński, proboszcz parafii Kostów, znalazł się w drugiej, finałowej części naszego plebiscytu.

Szczególnie wzruszające były zgłoszenia, jakie nadeszły z parafii Podlesie-Konradów. Proboszcz, ks. Lucjan Mainka, zmarł w trakcie naszego konkursu. Parafianie symbolicznie - pośmiertnie - zgłosili także jego nazwisko do plebiscytu.

A teraz finał!

Finaliści - parafia

Głogówek, św. Bartłomieja
Gogolin, NSPJ
Jełowa, św. Bartłomieja
Kędzierzyn-Koźle, Ducha św.
Klucz, św. Elżbiety
Kluczbork, NSPJ
Kostów, św. Augustyna
Naczęsławice, św. Stanisława
Ochodze, św. Marcina
Opole, MB Fatimskiej
Opole, MB Nieustającej Pomocy
Opole, św. Michała
Opole, św. Józefa
Opole, bł. Czesława
Opole, Świętego Krzyża
Ostrożnica, Ducha św.
Strzelce Op., św. Wawrzyńca
Szczedrzyk, św. Mikołaja
Wrzoski, św. Józefa
Zagwiździe, NSPJ

Rozpoczynamy drugą, finałową część naszej zabawy. Od dziś aż do końca roku codziennie będziemy w papierowym wyaniu Nowej Trybuny Opolskiej publikować kupony z nazwiskami 20 proboszczów i nazwami 20 parafii, które miały najwięcej zgłoszeń w eliminacjach.

Wypełnione kupony można przesyłać do redakcji pocztą ("Nowa Trybuna Opolska", ul. Powstańców Śląskich 9, 45-086 Opole) lub przynosić osobiście.

Uwaga! W drugiej części konkursu nie głosujemy pocztą elektroniczną. Można będzie natomiast oddawać głosy na proboszczów i parafie za pomocą esemesów.

Na pierwszego alfabetycznie księdza można zagłosować, wysyłając esemesa o treści "proboszcz1", na drugiego - "proboszcz2" itd. aż do "proboszcz20".

Podobnie można oddawać głosy na parafie, ale esemes powinien mieć treść "parafia1" lub "parafia2" itd.

Głosy należy przesyłać pod numer 7168. Koszt jednego esemesa wynosi złotówkę (1,22 z VAT-em).

Na kupony przesyłane pocztą czekamy do 31 grudnia (decyduje data stempla pocztowego), na esemesy - do sylwestra do północy.

Nazwiska pięciu laureatów konkursu na proboszcza roku i nazwę zwycięskiej parafii ogłosimy w nto w pierwszych dniach stycznia.

Na zwycięzców czekają nagrody. 45 przedstawicieli parafii, która wygra konkurs, Twoje Biuro Podróży Trapers zawiezie na pielgrzymkę autokarową na Jasną Górę, zapewniając przewodnika, specjalne pielgrzymkowe chusty, śpiewniki i posiłek po drodze.

Wśród czytelników, którzy wezmą udział w finałowej części plebiscytu, rozlosujemy nagrody książkowe i rzeczowe upominki.

Zapraszamy wszystkich Państwa do udziału w naszym plebiscycie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska