Taekwondo - dobry występ Opolan na Pucharze Polski

Fragment finałowej walki pomiędzy opolanką Aleksandrą Gembarzewską (z lewej) i Katarzyną Modrzejewską (Łódź). fot. Sebastian Stemplewski
Na Międzynarodowym Pucharze Polski Taekwondo, który odbył się w weekend (29 - 30 listopada) w Opolu wystąpiło pół tysiąca zawodników. Z dobrej strony pokazali się Opolanie.
Otwarte Mistrzostwa Polski w Teakwondo 2008. Zawody rozegrano w hali Okrąglak w Opolu

Mistrzostwa Polski w Teakwondo

W stawce 470 zawodników z 24 klubów Opolanom trudno się było przebić na podium. Powody do zadowolenia miał jednak Sławomir Caban, dwukrotny złoty medalista wśród seniorów w kat. 72 kg.

- W finałowej walce przerywanej Mołdowianin był bardzo wymagającym rywalem, ale wygrałem z nim na punkty - powiedział Caban. - Wcześniej wygrałem trzy pojedynki. Jestem już seniorem i do tej najwyższej półki trafiłem po dziewięciu latach treningu.

Caban swój sukces powtórzył w technikach specjalnych.
- Zdobyłem go trochę na pocieszenie, bo przegrałem w full contact (walkach ciągłych), w których chciałem osiągnąć więcej - przyznał nasz zawodnik.

W tej kategorii wiekowej miejsce na trzecim stopniu podium zajęła Agata Świątek w wadze 57 kg, która w przeszłości była brązową medalistką młodzieżowych mistrzostw Polski. Natomiast Paulina Bielecka była najlepsza w kat. 62 kg. Miłą niespodziankę sprawiła Natalia Cheba, która wygrała rywalizację w walkach ciągłych i była trzecia w układach.
Wśród juniorów błyszczał Błażej Pluta, który wygrał techniki specjalne oraz był trzeci w walkach przerywanych w wadze 72 kg.

- Zwycięstwa przeplatałem porażkami, bo zabrakło mi szybkości. Jednak jestem zadowolony, gdyż rywale byli bardziej utytułowani - ocenił Pluta. - Nie udało mi się osiągnąć półfinału w walkach ciągłych, a było blisko.

W grupie juniorek dwa złote medale w technikach specjalnych wywalczyła Sandra Kotkowska, która do tego dorobku dorzuciła brązowy krążek w walkach ciągłych. W tej ostatniej konkurencji Aleksandra Gembarzewska była druga.

Radości z wyników swoich podopiecznych nie krył Janusz Bajorek z ENSO Krapkowice. W stawce juniorów w układach formalnych Grzegorz Bajorek był drugi, natomiast Radosław Kapuśniak - trzeci. Dorobek ten powiększyli w full contact (walkach ciągłych) Łukasz Nikałajczyk (84 kg) i Kamil Kowalczyk (+84 kg), zdobywając srebrne medale.
- Dużo więcej satysfakcji sprawili mi najmłodsi w kategorii młodzieżowej, bowiem czterech z nich zajmowało miejsca na najwyższym podium - pochwalił się Bajorek.
- Poziom zawodów był wyższy niż przed rokiem, a przy tak dużej liczbie startujących trzeba było mieć odrobinę więcej szczęścia i umiejętności.

Złote medale dla ENSO w kat. młodzieżowej wywalczyły: Kamila Morawiec (dwa: walki i techniki szybkościowe), Julia Lachowicz (układy formalne) i Dominika Fran-kiewicz (techniki szybkościowe). Natomiast miejsca na drugim stopniu podium zajęły: Oliwia Frączek (dwa: układy i techniki szybkościowe), D. Frankiewicz (walki) i Marta Spilarewicz (układy).

Brązowe medale zdobyli: Kamila Morawiec (dwa: układy i techniki szybkościowe) i Radosław Kapuśniak (układy).