Jesteś tu: Strona główna Praca Artykuł

Holenderski zasiłek dla bezrobotnych

Dodano: 2 stycznia 2009, 9:00

Polak tracący pracę w Holandii może tam nabyć prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Warunkiem jego uzyskania jest rejestracja w Centrum ds. Pracy i Dochodów. Trzeba jednak przepracować minimum 26 tygodni.
Zasiłek dla bezrobotnych można otrzymać w każdym państwie Unii.  Warunkiem jego uzyskania jest spełnienie minimalnego okresu zatrudnienia.

Zasiłek dla bezrobotnych można otrzymać w każdym państwie Unii. Warunkiem jego uzyskania jest spełnienie minimalnego okresu zatrudnienia. (fot. fot. sxc)

Warunkiem jego uzyskania jest rejestracja w Centrum ds. Pracy i Dochodów
- Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). Zasiłek dla bezrobotnych, czyli Werkloosheidswet (WW) uzyskuje się po przepracowaniu w Holandii minimum 26 tygodni.

- W CWI należy się zarejestrować zaraz po utracie pracy - mówi Magdalena Bałuch z biura podatkowego Perfecta ze Strzelec Opolskich. - Trzeba jednak wiedzieć, że wiąże się to z wyrażeniem stałej gotowości do podjęcia zatrudnienia, które zaproponuje urząd.

Okres wypłacania świadczenia uzależniony jest od stażu pracy. Bezrobotni w Holandii otrzymują do 75 proc. ostatniego wynagrodzenia. Ubezpieczeniu z tytułu utraty pracy w Holandii nie podlegają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz zatrudnieni pracujący mniej niż trzy dni w tygodniu.

Zasiłek może być przekazany do Polski

Zasiłek dla bezrobotnych można otrzymać w każdym państwie Unii. Warunkiem jego uzyskania jest spełnienie minimalnego okresu zatrudnienia. Każde państwo UE stosuje własne, wewnętrzne przepisy dotyczące nabywania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Określają one nie tylko zasady przyznawania świadczeń, ale również ich wysokość. Najczęstszym warunkiem umożliwiającym uzyskanie prawa do zasiłku jest spełnienie minimalnego okresu zatrudnienia lub ubezpieczenia w danym kraju.

Poradnik powstał we współpracy z biurem podatkowym Perfecta ze Strzelec Opolskich

Czytaj więcej o:
  • Holandia
  • praca
  • zasiłek
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Uczestniczysz w szkoleniach, by podnieść swoje kwalifikacje?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 85.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.