Jesteś tu: Strona główna Dom i Ogród Artykuł

Wnęka w ścianie może być dużą atrakcją pokoju

Dodano: 3 stycznia 2009, 13:00 Autor:

Wgłębienie muru można wykorzystać jako funkcjonalny i dekoracyjny atut mieszkania.
W niewielkich wnękach w ścianie można ustawić kwiaty lub inne bibeloty.

W niewielkich wnękach w ścianie można ustawić kwiaty lub inne bibeloty. (fot. fot. leroy merlin)

Często bywa tak, że przy okazji zmian w układzie przestrzennym mieszkania decydujemy się zamurować drzwi albo okno i w tym miejscu pozostaje kłopotliwy ślad - dość płytka wnęka.

- Nie warto jej zabudowywać - radzi Anna Kuć, dekorator wnętrz. - Można ją wykorzystać jako efektowny element dekoracyjny. Takie zagłębienie w murze można wykorzystać jako półka na książki, bo idealnie się w nim zmieszczą.

Można też postawić na półkach pamiątki z podróży czy fragment kolekcji, jeśli w domu jest pasjonat starych lamp, naczyń, figurek czy też szkła artystycznego.
Wnęka może być pomalowana lub wytapetowana tak samo jak ściany pokoju. Można też umieścić w górnej części wnęki obraz, a pod nim postawić fotel.

Ślad po drzwiach można zostawić w takich samych wymiarach jak drzwi, a można też zabudować go do połowy (od dołu). Taki manewr pozwoli zmniejszyć nieco pole dla ekspozycji, ale umożliwi postawienie pod wnęką np. kanapy.

Jeśli umieścimy nad nią oświetlenie, uzyskamy podwójny efekt. Gdy we wnęce staną książki, łatwo po nie sięgać, bo będą pod ręką. Jeśli znajdzie tam miejsce obraz lub grafika, warto tę pracę oświetlić, bo będzie to bardzo efektownie wyglądać.
Wnęka może sama pełnić rolę obrazu, jeśli zdecydujemy się ująć ją w ramy z profilowanych listew.

Jeśli ktoś lubi stylowy wystrój wnętrz, może u góry zaokrąglić wnękę i ująć ją w ramy, które spotykamy we wnętrzach kolonialnych albo antycznych. Tak wykończona wnęka pasuje nawet do nowoczesnego wnętrza. Dobrze byłoby, gdyby znalazł się gdzieś nieopodal jakiś stary, stylowy mebel.

Kolejny pomysł to pomalowanie wnęki na kontrastowy kolor i powieszenie w niej lustra. Ponieważ aranżacja tego typu nie jest kosztowna, można co pewien czas ją zmienić i to jest największa zaleta wnęki.

Czytaj więcej o:
  • dom
  • mieszkanie
  • pokój
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.nto.pl
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.