Będzie można łatwiej zarejstrować auto sprowadzone z zagranicy

fot. Sławomir Draguła
W Polsce będzie można zarejestrować samochody używane sprowadzone z Unii na podstawie badania technicznego przeprowadzonego na terenie krajów wspólnoty. Do tej pory każdy samochód musiał też przejść taki przegląd w Polsce.
W Polsce będzie można zarejestrować samochody używane sprowadzone z Unii na podstawie badania technicznego przeprowadzonego na terenie krajów wspólnoty. Do tej pory każdy samochód musiał też przejść taki przegląd w Polsce. fot. Sławomir Draguła
Osoby, które sprowadziły taki samochód, nie będą już musiały robić dodatkowego przeglądu.

Rada Ministrów przyjęła już projekt o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury. Co to oznacza dla każdego z nas?

W Polsce będzie można zarejestrować samochody używane sprowadzone z Unii Europejskiej, na podstawie badania technicznego przeprowadzonego na terenie krajów wspólnoty. Do tej pory każdy samochód musiał też przejść taki przegląd w Polsce.

- Sprawdzane były m.in. wszystkie dane pojazdu, układ jezdny, kierowniczy, hamulce, zawieszenie, opony, emisja spalin, hałasu czy światła - wyjaśnia Bogusław Florczak, kierownik stacji obsługi i kontroli technicznej w opolskim
PKS-ie. - Teraz będzie to niepotrzebne.

Dzięki temu osoba, która sprowadzi taki samochód i zechce go zarejestrować, zaoszczędzi 169 złotych. Tyle bowiem kosztuje taki przegląd.
W projekcie ustawy określono również dokumenty konieczne do rejestracji. Odbędzie się ona na podstawie zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, dowodu rejestracyjnego, albo innego dokumentu wydanego przez uprawniony organ na terenie Unii Europejskiej, potwierdzającego wykonanie takiego badania.

Wprowadzenie tych przepisów wiąże się z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z czerwca ubiegłego roku. Uznał on, że wprowadzając przed rejestracją w naszym kraju wymóg dodatkowego badania technicznego przywożonych pojazdów używanych, zarejestrowanych uprzednio w innych państwach UE, rząd polski naruszył prawo unijne.

- To dla mnie bardzo dobra wiadomość - mówi Aleksander Nowak z Kędzierzyna-Koźla. - W tym roku chcę przywieźć sobie auto z zagranicy i wygląda na to, że zaoszczędzę trochę czasu i pieniędzy.

Nowe przepisy dokonują także podziału stacji kontroli pojazdów na podstawowe oraz okręgowe. Stacje podstawowe będą przeprowadzały dodatkowe i okresowe badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t. Natomiast stacje okręgowe będą przeprowadzały dodatkowe i okresowe badania techniczne wszystkich pojazdów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska