Zdrowy styl

Mononukleoza - jak rozpoznać chorobę?

Dodano: 29 stycznia 2009, 10:00 Autor:

Pierwsze objawy mononukleozy mogą nas zmylić, bo przypominają grypę. Najpierw pojawia się kaszel, katar, łamanie w kościach, ogólne osłabienie. Może się też dołączyć silny ból i obrzęk gardła, powiększenie migdałków.
Choroba ta trwa przeważnie 2-3 tygodnie. Głównie stosuje się leczenie objawowe: nawadnia się pacjenta, podaje się mu leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, osłaniające wątrobę.

Choroba ta trwa przeważnie 2-3 tygodnie. Głównie stosuje się leczenie objawowe: nawadnia się pacjenta, podaje się mu leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, osłaniające wątrobę. (fot. fot. sxc)

Przeczytaj więcej

Dopiero jednak, gdy wystąpi u chorego obrzęk na twarzy oraz dojdzie do powiększenia węzłów chłonnych szyi, wiadomo już na pewno, że chodzi o mononukleozę.

- O chorobie tej świadczy ponadto zapłakany wyraz twarzy i lekko podpuchnięte oczy. Może też dojść do powiększenia wątroby i śledziony - wyjaśnia Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

- Ponieważ trudno rozpoznać mononukleozę od razu, chory nieraz krąży od lekarza do lekarza. Nieraz bywa ona na początku leczona jako angina, ale to nie jest żaden błąd. Jeżeli postawienie właściwej diagnozy sprawia trudności, potrzebne jest badanie krwi u chorego.

W przypadku mononukleozy wygląd białych krwinek jest bardzo charakterystyczny
- mają one duże jądra, które wypełniają prawie całą komórkę.

O mononukleozie mówiło się ostatnio dosyć dużo, gdyż podobno wykryto ją u znanej aktorki Darii Widawskiej (później jednak te informacje zostały zdementowane). Choroba ta występuje jednak znacznie częściej, niżby się to laikom wydawało.

Mononukleozę wykrywa się najczęściej u młodych osób w wieku 18-20 lat, jak również u dzieci w okresie przedszkolnym. Do zakażenia tą chorobą dochodzi drogą kropelkową.

Wirus jest przenoszony z osoby na osobę przez ślinę. Dlatego nazywa się ją potocznie chorobą pocałunków. Możliwe jest też zakażenie poprzez używanie wspólnych przedmiotów: zabawek, sztućców, talerzy, ale pod warunkiem, że zostanie na nich dużo śliny.

Choroba ta trwa przeważnie 2-3 tygodnie. Głównie stosuje się leczenie objawowe: nawadnia się pacjenta, podaje się mu leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, osłaniające wątrobę. Zaleca się leżenie w łóżku, unikanie wysiłku fizycznego oraz przejście na dietę lekkostrawną. Podawanie antybiotyków jest wykluczone, gdyż nie działają one na wirusy. Czasem jednak dochodzi do zakażenia bakteryjnego i wtedy ich zastosowanie jest konieczne.

- Jeżeli choroba ma ciężki przebieg i jest wysoka gorączka, która nie chce ustąpić, to wtedy konieczna jest hospitalizacja - podkreśla dr Wiesława Błudzin. - Mamy na oddziale stale jakiegoś pacjenta z takim rozpoznaniem. Ostatnio przebywał u nas siedemnastolatek, który gorączkował non stop - przez 3 tygodnie miał powyżej 39 stopni. Opuścił szpital po 2 tygodniach, bo tyle zazwyczaj trwa hospitalizacja.

Czytaj więcej o:
  • angina
  • choroba
  • mononukleoza
  • objawy
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.nto.pl
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.