Kamica nerkowa - bolesna choroba układu moczowego

fot. sxc
Sposób usuwania kamieni z nerek zależy od ich wielkości, usytuowania i od ewentualnych chorób towarzyszących kamicy.
Sposób usuwania kamieni z nerek zależy od ich wielkości, usytuowania i od ewentualnych chorób towarzyszących kamicy. fot. sxc
Kamienie nerkowe pojawiają się zwykle między 30. a 50. rokiem życia. Częściej dokuczają mężczyznom. Schorzeniu sprzyjają też niektóre infekcje dróg moczowych, wywoływane przez pewne bakterie.

Ich posiadacze dowiadują się o nich przeważnie w sposób niezwykle bolesny, gdy nagle dostają ataku kolki nerkowej. Albo przypadkowo - w trakcie wykonywania usg. lub innych badań jamy brzusznej, zleconych z całkiem innego powodu.

- Jest wiele przyczyn tworzenia się kamieni w nerkach. Do tej pory nie wykryto genów, które by warunkowały ich powstawanie, ale mówi się o wpływie wcześniejszego występowania kamicy nerkowej w rodzinie osoby, u której je właśnie zdiagnozowano - wyjaśnia Iwona Zalasińska, specjalista nefrolog ze Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - Częściej kamienie dokuczają osobom zamieszkałym w gorącym klimacie, ale także u nas kamica nie jest rzadkim schorzeniem.

Wiadomo również, że do powstania kamicy nerkowej przyczynia się także zbyt mała ilość wypijanych płynów oraz ich nadmierna utrata przez skórę (w trakcie upałów, wykonywania ciężkiej pracy, uprawiania wyczerpujących sportów).

Przyczyną jest także dostarczanie organizmowi zbyt małej ilości potasu, a zbyt dużej - sodu.
- Schorzeniu temu sprzyjają też niektóre infekcje dróg moczowych, wywoływane przez pewne bakterie - wyjaśnia dalej dr Iwona Zalasińska. - Ważny jest stopień przesycenia moczu, jego pH i to, co on zawiera. Niestety, na istnienie w nim tzw. inhibitorów tworzenia kamieni żaden człowiek nie ma wpływu.

Kamienie nerkowe mają głównie pochodzenie wapniowe lub szczawianowe. W tym drugim przypadku kamienie mogą mieć charakter pierwotny, gdy chory dziedziczy zaburzenia enzymatyczne, które przyczyniają się do tworzenia tych złogów. Albo - wtórny, kiedy wpływ na ich ujawnienie się mają np. pewne przebyte choroby.

Postępowanie lecznicze w przypadku wykrycia kamicy zależy od samopoczucia pacjenta. Jeśli nic się nie dzieje, nie wywołują one ataków kolki, nie powodują infekcji, to pozostawia się je w spokoju. Gdy jednak ich istnienie staje się nie do zniesienia - konieczna jest odpowiednia kuracja.

Jak zapobiec tworzeniu się kamieni

Jak zapobiec tworzeniu się kamieni

spożywać dużo płynów
unikać picia kawy, mocnej herbaty
zrezygnować z jedzenia: czekolady, migdałów, orzechów, szpinaku, rabarbaru, pietruszki, botwinki, buraków
ograniczyć użycie soli
mocno ograniczyć zażywanie witaminy C
stosować dietę bogatowapniową

- W grę może wchodzić zabieg operacyjny bądź usuwanie kamieni metodą przezskórną lub ultradźwiękami - tłumaczy dr Zalasińska. - Rodzaj zastosowanej metody, czym zajmuje się już urolog, zależy od wielkości kamieni, ich usytuowania, ewentualnie towarzyszących kamicy innych chorób, a także od tego, na jaką metodę leczenia zgadza się pacjent.

Dlatego każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Może się też zdarzyć, że złogi "opuszczą" organizm samoistnie, co też nierzadko bywa bardzo bolesne. Dotyczy jednak tylko małych kamieni.

Bardzo ważne znaczenie ma późniejsze ich przebadanie, choćby po to, by zaproponować pacjentowi odpowiednią dietę oraz sposób postępowania.

- Niestety, jeśli chodzi o zakazane produkty spożywcze, to dominują wśród nich dobre i smaczne rzeczy, których niełatwo sobie odmówić - dodaje pani doktor. - Z utrzymaniem dyscypliny jest więc trudno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska