Jesteś tu: Strona główna Dom i Ogród Artykuł

Jak urządzić małą łazienkę?

Dodano: 6 lutego 2009, 9:00 Autor:

Mała łazienka może być nie tylko przytulna, ale i funkcjonalna. Wymaga tylko dobrego projektu, odpowiednich kolorów i... schowków, które pozwolą ukryć niezbędne w tym miejscu sprzęty.
Półka na kosmetyki, duże lustro i sprzęty w mniejszych niż standardowe rozmiarach pomogą urządzić małe wnętrze.

Półka na kosmetyki, duże lustro i sprzęty w mniejszych niż standardowe rozmiarach pomogą urządzić małe wnętrze. (fot. fot. www.kolo.com.pl)

Przeczytaj więcej

Przed dylematem, jak urządzić łazienkę, stoją nie tylko właściciele nowych domów, którzy zwykle wykańczają jedno lub więcej przestronnych pomieszczeń, nie mówiąc już o salonach kąpielowych.

Prawdziwym wyzwaniem jest wykończenie tych malutkich, blokowych, o powierzchni często nie przekraczającej 4-5 mkw. Problem jest mniejszy, kiedy właściciel od razu wybierze wannę albo prysznic. Jeśli chce jednego i drugiego, pomoc dobrego projektanta może okazać się niezbędna.

- Najważniejsza w projektowaniu takich łazienek jest ergonomia, czyli takie rozmieszczenie wszystkich urządzeń, by korzystanie z nich przez dorosłą osobę było wygodne i i nie wiązało się np. z obijaniem o inne przedmioty - wyjaśnia Karolina Kekin, projektantka z salonu Ceramika Witoń w Opolu, i tłumaczy, na czym polegają zasady ergonomii w łazienkowym wydaniu: - Człowiek, by się swobodnie odwrócić, potrzebuje co najmniej 60 cm i te odległości muszą być zachowane np. przed umywalką, między toaletą a wejściem pod prysznic czy wejściem do wanny
- wylicza pani Karolina.

Rozmieszczając sprzęty, warto pamiętać o tym, jak często z nich korzystamy. Dlatego najbliżej wejścia powinna stanąć umywalka, później ubikacja, a na końcu prysznic i wanna.

Nieprawdą jest, że w najmniejszych łazienkach musimy wybierać między wanną a prysznicem, bo często obie te funkcje da się połączyć, stosując np. parawan czy kabinę wannową, w ostateczności prysznic z głębokim brodzikiem.

- Jeśli jednak w takim pomieszczeniu jest okno, zawsze doradzam wannę. Natomiast do łazienki ze skosami polecam prysznic. Przy obecnym wyborze brodzików i drzwi prysznicowych możliwości aranżacji są niemal nieograniczone
- uważa Karolina Kekin.

Niektórzy producenci wyposażenia łazienek oferują także "pomniejszone" sprzęty. Najpopularniejsze są umywalki, ale można też znaleźć mniejsze od standardowych np. miski ustępowe.

Przed zakupem warto się jednak dobrze zastanowić, bo np. mała umywalka może być niepraktyczna, a toaleta niewygodna. Zdaniem projektanta mogą być zastosowane tylko wtedy, gdy naprawdę nie ma miejsca na te zwykłej wielkości.

W każdej łazience warto zadbać o miejsce do przechowywania kosmetyków, środków chemicznych itp., ale w małej ich ukrycie jest prawdziwym wyzwaniem.

Pamiętajmy jednak, że im mniej rzeczy na widoku, tym lepiej. Oprócz najczęściej używanych kosmetyków, całą resztę lepiej schować. Świetnie nadadzą się do tego ścianki z kartongipsu, do których można zamocować drzwiczki czy przesuwaną roletkę.

Można tam zmieścić: wiaderko i miskę, wielką paczkę proszku do prania czy zapas papieru toaletowego.

- Warto wybierać umywalkę w zestawie z szafką lub zamówić taki mebel u dobrego stolarza. Zyskujemy wtedy dodatkowy schowek - dodaje pani Karolina.

Aby optycznie powiększyć małą łazienkę, wybierajmy jasne kafle. Taki efekt osiągnąć można też przez stosowanie poziomych, niezbyt szerokich pasów.

Wrażenie przestrzeni dadzą także duże lustra oraz odpowiednie oświetlenie. Zamiast jednego źródła światła lub podwieszonego sufitu można zastosować np. świetlówki ukryte za niewielkim gzymsem pod sufitem.

Czytaj więcej o:
  • aranżacja
  • łazienka
  • pomysł
  • wnętrze
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.