Żelazny most nad Małą Panwią, najcenniejszy zabytek Ozimka, zostanie odnowiony

(Drogmad/Planes-Architektura Marek Wala/UGiM Ozime
(Drogmad/Planes-Architektura Marek Wala/UGiM Ozime
Most zostanie rozebrany, odnowiony, ponownie złożony i oświetlony. Nad rzeką powstanie bulwar spacerowy. Roboty ruszą latem.

- Konstrukcja mostu wymaga odnowienia i wzmocnienia, szczególnie zaczepów trzymających liny - tłumaczy Marek Korniak, zastępca burmistrza Ozimka.

Po ponownym złożeniu najcenniejszy zabytek Ozimka zostanie oświetlony. Prace ruszą w lipcu i potrwają do listopada.

Regiopedia: Most wiszący w Ozimku

Ale na tym nie koniec. Kiedy odnawiany będzie most, wybrukowana zostanie prowadząca do niego droga. Po usunięciu dzisiejszej bramy do huty w miejscu muru staną dwie klinkierowe bramy. Całość oświetlą stylowe lampy.

Ulicę hutniczą upiększy również skwer z ławkami, na środku którego stanie hutnicza kadź. Obok, przy samym moście, w budynku stróżówki ma powstać restauracja. Władze Ozimka chcą, aby była to naleśnikarnia podobna do opolskiej "Grabówki".

W tym roku ruszą też prace w dawnym parku hutniczym.

- Odtworzymy tam muszlę koncertową, wybudujemy na nowo uliczki i postawimy ławki - wylicza Korniak, dodając że przy parku w przyszłym roku powstanie jedna z dwóch przystani kajakowych. Druga będzie czekała na turystów w Krasiejowie. Tam też remontu doczeka się prowadząca do wykopalisk ulica 1 Maja.

Całość powstanie w ramach regionalnego centrum turystycznego, które Ozimek tworzy razem z gminą Zawadzkie i Kolonowskie. Zgodnie z projektem, w trzech gminach zbudowanych ma zostać m. in. 40 kilometrów ścieżek rowerowych oraz kolejne przystanie.

Koszt prac, około 16 mln zł, w 75 proc. zostanie sfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego. Prace w samym Ozimku będą kosztowały osiem milionów złotych.

- Naszą część dokładamy z własnego budżetu - mówi burmistrz Korniak. - Uzupełnieniem bulwaru hutniczego będzie przedłużenie ulicy Hutniczej w kierunku kościoła ewangelickiego. Tę część ozimeccy radni nazwali już imieniem Karla Friedricha Schinkla, projektanta świątyni.

- Przejęliśmy już ulicę od parafii, w tej chwili przygotowujemy dokumentację potrzebną do remontu - wyjaśnia burmistrz.

Wszystkie prace mają się zakończyć do 2011 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska