Kiedy można się starać o odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej

fot. Archiwum
fot. Archiwum
Czy mogę dochodzić od pracodawcy odszkodowania z tytułu choroby zawodowej? Na pytanie odpowiada Roman Zemanek z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

- W tym przypadku należałoby udowodnić związek przyczynowo-skutkowy między obecnym stanem Pańskiego zdrowia a środowiskiem Pana pracy i ustalić, czy cierpi pan na chorobę zawodową. Należy udać się do swojego lekarza "zakładowego", żeby zacząć postępowanie mające ustalić, czy faktycznie Pana dolegliwość jest chorobą zawodową. W rozporządzeniu regulującym te kwestie wskazano 26 rodzajów chorób zawodowych, a czy Pana choroba do nich należy, rozstrzygnie decyzja Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego.

Wcześniej jednak, po badaniach, swoją opinię muszą przedstawić biegli lekarze. Jeśli na tej podstawie Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny uzna Pańską chorobę za chorobę zawodową, będzie przysługiwało Panu odpowiednie odszkodowanie z tytułu ewentualnego uszczerbku na zdrowiu. W takiej sytuacji odszkodowanie przysługuje nie od pracodawcy, ale od ZUS-u. Wysokość takiego odszkodowania uzależniona jest od procentowego uszczerbku na zdrowiu, którego wartość jest corocznie zmieniana. Obecnie jest to kwota 589 zł za każdy procent. Wysokość aktualnych odszkodowań szczegółowo określa Monitor Polski nr 12 poz. 149 z 2009 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska