Zdrowy styl

Len na rany - istny cud

Dodano: 29 czerwca 2009, 19:42 Autor:

Dzięki plastrom prof. Jana Szopy-Skórkowskiego z Wrocławia goją się nawet 20-letnie rany.
Prof. Jan Szopa Skórkowski wymyślił plastry z genetycznie modyfikowanego lnu.

Prof. Jan Szopa Skórkowski wymyślił plastry z genetycznie modyfikowanego lnu.

- Najstarsza rana, jaką udało się znacznie zmniejszyć dzięki lnianym plastrom, miała 23 lata - mówi Jan Szopa-Skórkowski, biochemik z Uniwersytetu Wrocławskiego, twórca genetycznie modyfikowanego lnu. - Kilkuletnie goiły się zupełnie.

Prowadzone dotychczas we Wrocławiu badania potwierdziły, że lniane plastry leczą rany pochodzenia żylnego i cukrzycowego.

- Przypuszczam, że będą też pomocne pacjentom po radioterapii, ale to musimy jeszcze potwierdzić - mówi prof. Szopa-Skórkowski.

Ważne

Prof. Jan Szopa-Skórkowski modyfikowaniem lnu zajmuje się od kilkunastu lat. Roślina wrocławskiego naukowca to len "wzbogacony” m.in. o geny południowoamerykańskich roślin, grzybów i bakterii. Przyspiesza gojenie ran, działa bakteriobójczo, zapobiega obumieraniu i uszkadzaniu komórek. Ostatnio profesor odkrył w nim też substancje uśmierzające ból.
Ale to nie jedyna "odmiana” lnu prof. Szopy-Skórkowskiego. Stworzył on też np. "len plastikowy”. Można z niego robić tkaninę, która się nie gniecie i błyskawicznie schnie.

Len stworzony przez wrocławskiego biochemika zawiera przeciwutleniacze przyspieszające gojenie ran i związki bakteriobójcze.

- Żeby zadziałał, opatrunki trzeba stosować codziennie przez minimum dwanaście tygodni - wyjaśnia wynalazca.

Zainteresowanie plastrami jest ogromne. Nabór na bezpłatną terapię w Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zamknięto w jeden dzień. Jest jeszcze możliwość skorzystania z częściowo odpłatnego programu wysyłkowego. Jeden plaster (starcza na 1 dobę) kosztuje 12 zł. W ramach programu Fundacji Linum można go dostać za 9 zł/szt.

- Od połowy lipca przyjmujemy pisemne zgłoszenia do programu - mówi Monika Sztajnert z Fundacji. - Trzeba przesłać do nas dokumenty zamieszczone na stronie www.leczenielnem.pl W sierpniu będziemy rozsyłać zamówione plastry.

Jedna partia to 84 opatrunki na 12 tyg. kuracji.

Czytaj więcej o:
  • len
  • plastry
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.