Zapalenie migdałków - częste schorzenie u dzieci wywołane przez wirusy lub bakterie

fot. sxc.hu
Na infekcje gardła wywołane wirusami poleca się syropy, płukanie oraz tabletki do ssania. Antybiotyki są niewskazane.
Na infekcje gardła wywołane wirusami poleca się syropy, płukanie oraz tabletki do ssania. Antybiotyki są niewskazane. fot. sxc.hu
Nasila się ono zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim oraz jesienią, gdy w powietrzu krąży o wiele więcej bakterii i wirusów niż zimą. Odkryto też, że najczęściej sprawcą zapalenia migdałków są paciorkowce.

Objawy zapalenia migdałków:

Objawy zapalenia migdałków:

spuchnięte migdałki po obu stronach (w przypadku anginy pokrywają się one białym nalotem)
ból przy przełykaniu
przykry zapach z ust
gorączka
ból głowy
zmęczenie, osłabienie
brak apetytu
ból ucha lub uszu
obrzmienie po obu stronach szyi spowodowane powiększeniem węzłów limfatycznych
ból brzucha
kaszel
wymioty

Są one bardzo groźne, bo mogą nawet doprowadzić do rozwoju choroby reumatycznej lub kłębuszkowego zapalenia nerek. Dlatego zapalenie migdałków trzeba dokładnie wyleczyć.

- Jeśli zapalenie migdałków jest wywołane przez bakterie, zleca się dziecku antybiotyk - mówi dr n. med. Dariusz Polaczkiewicz, ordynator oddziału laryngologii szpitala w Nysie. - Natomiast absolutnie jest on niewskazany w przypadku zakażenia wywołanego wirusami. Antybiotyk bowiem na nie nie działa.

Małym pacjentom zaleca się wtedy płukanie gardła roztwo-rem o działaniu łagodząco-odkażającym oraz tabletki do ssania na ból gardła. Jeśli to konieczne, poleca się im leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. paracetamol. Natomiast odradza się podawanie dzieciom do 12. roku życia preparatów kwasu acetylosalicylowego, bo może on u osób w tak młodym wieku uszkodzić wątrobę.

- Nikt nie może palić w pobliżu chorego dziecka papierosów, bo dym tytoniowy podrażnia, wysusza śluzówki i utrudnia dodatkowo oddychanie - przestrzega dr Dariusz Polaczkiewicz. - Należy także małemu pacjentowi podawać dużo płynów, zwłaszcza, gdy gorączkuje.

Bakterie i wirusy dostają się zazwyczaj do organizmu z jamy nosowej do gardła. Zatkany nos uniemożliwia prawidłowy sposób oddychania, dlatego naturalny jest odruch oddychania ustami.

Pierwszym symptomem zapalenia migdałków jest zazwyczaj katar. Potem pojawia się silny ból gardła i zaczynają się problemy z jedzeniem oraz piciem. Migdałki są nabrzmiałe, więc łatwo je podrażnić.
Jeżeli konieczne jest podawanie dziecku antybiotyku, to warto dołączyć do tego probiotyk, zawierający żywe szczepy bakterii, które przywracają i utrzymują prawidłową mikroflorę przewodu pokarmowego. Wskazane jest też jego stosowanie jeszcze przez jakiś czas po skończonej antybiotykoterapii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska