Dziś święcenia biskupie w Opolu. Początek wielkiej uroczystości już o 10.00

fot. Krzysztof Świderski
Mitra
Mitra fot. Krzysztof Świderski
Ks. prof. Andrzej Czaja zostanie w katedrze opolskiej konsekrowany na biskupa. Podczas święceń otrzyma mitrę, pierścień i pastorał oraz księgę Ewangelii.

Ważne

Ważne

Biskup nominat zaprasza wszystkich mieszkańców regionu na swoje święcenia. Kto nie zmieści się w katedrze, będzie mógł uczestniczyć w uroczystości na placu Katedralnym, korzystając z telebimu.
Dla autokarów przygotowano dwa parkingi przy ul. Budowlanych (naprzeciwko marketu OBI oraz za budynkiem straży pożarnej). Samochody osobowe najlepiej parkować na pl. Kopernika lub w Centrum Handlowym Solaris.
W domu katechetycznym będzie działał punkt medyczny. A obok odnowionych murów miejskich stać będzie karetka.
Ze względu na biskupie święcenia i ingres w sobotę w godzinach 8.00-16.00 zostaną wyłączone z ruchu ulice: Książąt Opolskich (od Sądowej do Rynku), Katedralna (od pl. Sebastiana do Szpitalnej), kard. Kominka oraz Koraszewskiego.

Zanim jeszcze rozpoczną się święcenia, o 9.00 w Kurii Diecezjalnej ks. biskup nominat podpisze stosowne dokumenty i oficjalnie przejmie odpowiedzialność za diecezję opolską z rąk abpa Alfonsa Nossola, który po 32 latach służby przechodzi na emeryturę.

O 10.00 ruszy procesja z kurii do katedry św. Krzyża. Spodziewany jest udział w uroczystości około 40 biskupów i kilkuset kapłanów. Wraz z nimi w procesji pójdą m.in. poczty sztandarowe i przedstawiciele uczelni ( w tym KUL, którego ks. Czaja jest profesorem).

Mszy św. przewodniczył będzie abp Alfons Nossol jako główny konsekrator. Współszafarzami święceń będą metropolita katowicki abp Damian Zimoń oraz ordynariusz gliwicki bp Jan Wieczorek.

Obrzędy święceń rozpoczną się po odśpiewaniu Ewangelii. Po odczytaniu tekstu papieskiej nominacji nowy biskup złoży przyrzeczenia, m.in. wiernego głoszenia Ewangelii, zachowania skarbu wiary, posłuszeństwa papieżowi oraz troski o lud Boży. W czasie litanii do wszystkich świętych nominat będzie modlił się, leżąc krzyżem na posadzce katedry.

Podczas aktu święceń abp Nossol, a po nim wszyscy obecni biskupi w milczeniu włożą ręce na głowę biskupa nominata. Ten gest bez słów przypomina, że to sam Bóg konsekruje kandydata na biskupa. Następnie ostanie odmówiona modlitwa święceń. W jej trakcie diakoni trzymają nad głową nominata otwartą księgę Ewangelii. Symbol ten przypomina, że na nowego biskupa spływa moc obecnego w słowie Bożym Ducha Świętego.
Kolejnym elementem święceń jest namaszczenie głowy nowego biskupa świętymi olejami. Następnie otrzyma on księgę Ewangelii, pierścień, mitrę i pastorał. Na zakończenie nowo wyświęcony biskup przyjmie wyrazy czci od przedstawicieli diecezji oraz znak pokoju od obecnych w katedrze biskupów.

Przed zakończeniem mszy św. przejdzie przez katedrę i - po raz pierwszy - jako biskup ordynariusz pobłogosławi zebranych.

Znak nowego biskupa opolskiego

W herbie biskupa Andrzeja Czai znalazł się krzyż w kształcie kotwicy i Duch Święty.

Żółto-niebieska kolorystyka herbu nawiązuje do barw Opola. W centrum sześciokątnej tarczy bp Andrzej Czaja umieścił krzyż w kształcie kotwicy. Symbol ten ma przypominać, że krzyż Chrystusa jest znakiem i źródłem niezawodnej nadziei.
Na skrzyżowaniu pionowej i poziomej belki krzyża nowy biskup umieścił w herbie gołębicę - symbol Ducha św. Podkreślił w ten sposób, że trzecia Osoba Trójcy św. jest szczególnie bliska jego pobożności i teologii. Kształt gołębicy przejęty z witraża w bazylice św. Piotra podkreśla też więź biskupa z papieżem. Gołębicę otaczają cztery białe płomyki symbolizujące dynamizm i moc miłości Boga.

W krzyż został wpisany łaciński napis: "Zmartwychwstałem i jestem z tobą". Ma on przypominać ważne dla biskupa przesłanie, że Bóg jest z nami tu na ziemi na dobre i na złe.

Pod herbem umieszczone zostało biskupie zawołanie: "Trwać przed Tobą i Tobie służyć".

Insygnia nowego biskupa

Mitra
(fot. fot. Krzysztof Świderski)

Mitra - nakrycie głowy biskupa wywodzi się z czasów rzymskich. Podczas święceń konsekrator uroczyście wkłada ją na głowę nowemu biskupowi. Mitra symbolizuje jego dążenie do świętości. Na mitrze biskupa Andrzeja Czai umieszczony jest Duch św., co jest wyrazem szczególnego umiłowania trzeciej Osoby Trójcy Świętej.

Podczas święceń biskupowi nominatowi wkłada się pierścień na serdeczny palec prawej dłoni. W dawnych czasach miał on zwykle znaczenie praktyczne, służył do pieczętowania listów. Współcześnie ma przede wszystkim znaczenie symboliczne - oznacza wierność biskupa Chrystusowi i Ewangelii.

Pastorał - długa laska o ślimakowatym zakończeniu zwanym krzywaśnią jest od XI wieku używanym w liturgii insygnium biskupów ordynariuszy (biskupi pomocniczy używają pastorału za zgodą ordynariusza). Pastorał wywodzący się z pasterskiego kija symbolizuje władzę biskupa nad diecezją.

Krzyż biskupi, czyli pektorał (od łacińskiego pectus - pierś, serce) noszony jest przez biskupa na sutannie lub na ornacie. Przypomina o opiece jaka płynie z krzyża Chrystusowego, ale także o gotowości biskupa do cierpienia._Biskup nosi krzyż jako pierwszy w diecezji świadek wiary.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska