Jesteś tu: Strona główna Dom i Ogród Artykuł

Remontujemy stary dom i mieszkanie

Dodano: 14 września 2009, 11:34 Autor:

Rozmowa z Hubertem Boryką, architektem z Opola

- Przy okazji remontu kapitalnego starego domu lub mieszkania właściciele chcą zmienić układ wnętrza. Od czego powinni zacząć?
- Zmiany powinni skonsultować z architektem, a jeśli decyzja dotyczy starej kamienicy - także z konserwatorem zabytków.

- Jakie zmiany poprawią funkcjonalność wnętrz?
- Takie, które pozwolą na uzyskanie strefy dziennej, integrującej rodzinę i tej pozwalającej uzyskać konieczną intymność dla jej członków. Czasem więc trzeba nie tylko zburzyć ścianę, ale też postawić ją w innym miejscu.

- Jakie niespodzianki mogą czekać właścicieli podczas remontu mieszkania w starej kamienicy?
- Pozornie proste prace mogą się skomplikować, gdy w dotychczasowej murowanej ścianie, znajdują się dodatkowe wzmocnienia, nawet jeśli ma ona tylko 12 cm grubości. Mogą tam też być ukryte instalacje elektryczne, wodne lub grzewcze a w sąsiadujących pomieszczeniach występują różnice w poziomach podłogi. Zabierając się do burzenia ściany, trzeba mieć pewność, że nie jest ona nośna. To określi z całą pewnością konstruktor i oczywiście należy mieć na jej rozebranie zgodę konserwatora zabytków lub – jeśli kamienica nie jest zabytkowa – administratora budynku.

- Przy remoncie "jamnika”, czyli tradycyjnego śląskiego domu, lub "kostki” z lat 70. sprawa wydaje się znacznie prostsza...
- Tak, pod warunkiem, że remont będzie polegał tylko na wymianie dachu lub renowacji zniszczonej substancji, a właściciele nie będą zmieniać układu wnętrz.

- A jeśli mają zamiar jednak wprowadzać zmiany w rozkładzie pomieszczeń?
- W takiej sytuacji zachęcam do skorzystania z pomocy architekta. W przypadku "jamników”, które mają charakterystyczny układ, nie chodzi tylko o to, żeby inaczej rozplanować jego wnętrze. Często te domy sąsiadują z pomieszczeniami gospodarczymi, które można mądrze wykorzystać, dołączając w części lub w całości do domu. Jeśli takiej możliwości nie ma, a dom stoi na sporej działce, można pomyśleć o dobudowaniu jednego lub dwóch pomieszczeń. Wszystko zależy od stanu i potrzeb rodziny, która w takim domu zamieszka.

- Często zakres remontu powiększa się w trakcie prac i rosną nieprzewidziane koszty...
- Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, trzeba poznać koszt remontu przed przystąpieniem do robót. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które kupują stary dom, ponieważ wydaje im się, że będzie to tańsze i prostsze niż budowa nowego. W praktyce okazuje się, że po zsumowaniu wydatków lepiej było jednak budować nowy. To wszystko trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji.

Czytaj więcej o:
  • dom
  • mieszkania
  • remont
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.nto.pl
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.