W Raszowej działa pierwsza w gminie ekologiczna oczyszczalnia ścieków

fot. Mariusz Jarzombek
- Kiedy posadzimy tu drzewka i krzewy, nikt się nie domyśli, że pod ich korzeniami czyszczone są ścieki - mówi Zbigniew Bahryj z urzędu gminy w Tarnowie Opolskim.
- Kiedy posadzimy tu drzewka i krzewy, nikt się nie domyśli, że pod ich korzeniami czyszczone są ścieki - mówi Zbigniew Bahryj z urzędu gminy w Tarnowie Opolskim. fot. Mariusz Jarzombek
Dzięki powstałej przy tutejszym przedszkolu oczyszczalni jest tanio, czysto i ekologicznie.. Być może wkrótce powstaną następne.

Urządzenie obsypane ziemią przypomina niewielki pagórek z sitowiem. Na szczycie ledwo widoczne są dwa zbiorniki ogrodzone płotkiem z bambusa.

- Kiedy wiosną posadzimy tu krzewy, nikt nie zauważy, że pod ich korzeniami czyszczone są ścieki - mówi Zbigniew Bahryj, kierownik referatu gospodarki terenowej i inwestycji w urzędzie gminy w Tarnowie Opolskim.

Składające się z czterech zbiorników urządzenie kosztowało gminę 45 tys. zł. Filtrowane są w nim ścieki spływające z przedszkola i prywatnych mieszkań.

- Inwestycja powinna się zwrócić w ciągu pięciu, sześciu lat - przewiduje Zygmunt Cichoń, wójt Tarnowa Opolskiego.

Jedynymi kosztami obsługi oczyszczalni jest opłata za prąd, który zużywa pompa oraz wywóz (najwyżej raz do roku) zbierającego się osadu.

- Czysta woda spływa kaskadą prosto do ziemi, więc dzieci będą miały taki mały wodospad - mówi Zbigniew Bahryj.

Raszowska oczyszczalnia ekologiczna jest pierwszą tego typu w gminie. Wybudowano ją, bo stare szambo wymagało natychmiastowej wymiany.

- We wsi nie będzie na razie kanalizacji, postanowiliśmy więc sprawdzić, jak przyjmie się to ekologiczne rozwiązanie - tłumaczy wójt Cichoń.

Niewykluczone, że w gminie pojawią się kolejne ekooczyszczalnie. Niedługo nowych szamb potrzebować będzie miejscowa szkoła, a także mieszkańcy Raszowej i Walidróg. Właśnie te wsie, ze względu na duże rozproszenie domów oraz małą liczbę mieszkańców, nie mają na razie szansy na budowę kanalizacji.

- Będziemy myśleć o stworzeniu systemu dopłat do budowy ekooczyszczalni przy prywatnych domach - zapowiada wójt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska