Jesteś tu: Strona główna Praca Artykuł

Kiedy należy się delegacja?

Dodano: 28 października 2009, 9:17

- Od lutego do końca kwietnia pracowałem na terenie całej Polski. Do tej pory pracodawca uchylał się od zapłacenia mi delegacji. Czy ona mi się należy? - pyta Roman z Kędzierzyna Koźla.

- Każda umowa o pracę musi zawierać kilka podstawowych elementów. Należy do nich m.in. wskazanie miejsca wykonywania obowiązków pracowniczych. Musi się Pan upewnić, jaki zapis znalazł się w Pańskiej umowie. Jeśli było tam napisane, że pracuje pan pod danym adresem, to przy każdym wyjeździe poza granice administracyjne miejscowości, w której jest Pańskie miejsce pracy, przysługuje zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania, wyżywienia. Natomiast jeśli w umowie było zapisane ogólnikowo, że pracuje Pan na terenie całej Polski, wówczas diety nie przysługują, ale z kolei należy odpowiednio rozliczyć czas pracy. Po sprawdzeniu treści umowy proszę o kontakt z inspekcją pracy właściwą dla siedziby pracodawcy.

- Nasza kilkuosobowa ekipa zaczęła pracę w ubiegłym roku. Od 8 do 24 grudnia dojeżdżaliśmy do miasta w innym województwie. A umowę dostaliśmy od pracodawcy dopiero w lutym. Czyli w grudniu pracowaliśmy bez umów. Co zrobić?- pyta Brygada spod Opola.
- Jeżeli ma Pan kontakt ze współpracownikami, którzy gotowi są to potwierdzić, można wystąpić do sądu pracy z pozwem o ustalenie istnienia stosunku pracy w okresie ubiegłego roku i jako dowód przedstawić posiadane dokumenty, jak i wskazać te osoby, z którymi Pan pracował, wnosząc o dopuszczenie dowodu z ich przesłuchania. Należy wykazać, że praca była świadczona w warunkach, z którymi art. 22 kodeksu pracy wiąże istnienie stosunku pracy. Gdybyście Panowie potrzebowali pomocy w tym zakresie, zapraszam do siedziby inspektoratu pracy w Opolu.

Czytaj więcej o:
  • delegacja
  • praca
  • umowa
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Ile pieniędzy zarabiasz miesięcznie (na rękę)?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 1377.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 77 44 32 500

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nto jest częścią grupy Polska Press
Pro Media sp. z o.o. w Opolu zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nto.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Pro Media i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Pro-Media Sp. z o.o. w Opolu. 2001-2015.