Becikowe już nie dla wszystkich

fot. Witold Chojnacki
fot. Witold Chojnacki
Od 1 listopada otrzymają je tylko te mamy, które będą pod opieką lekarską od 10 tygodnia ciąży do porodu. Ma to zmobilizować ciężarne kobiety do systematycznych badań.

Według nowych ustaleń Ministerstwa Zdrowia osoby starające się o becikowe będą musiały przedstawić zaświadczenie, które potwierdzi, że matka była pod opieką lekarską co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Dotyczy to również dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Nowe zasady wchodzą w życie od najbliższej niedzieli.

Do tej pory, aby otrzymać 1000 zł. becikowego wystarczyła kserokopia dowodu osobistego oraz odpis aktu urodzenia dziecka. W przypadku dodatku do zasiłku rodzinnego dodatkowo zaświadczenie o dochodach.
Ministerstwo wprowadzonymi zmianami chce zmotywować kobiety zachodzące w ciążę do jak najwcześniejszego zgłoszenia się do lekarza i systematycznych badań kontrolnych. Tym samym możliwe będzie szybkie podjęcie leczenia w przypadkach występowania powikłań lub zagrożeń we wczesnej ciąży.

- Około 40 procent kobiet zgłasza się do lekarza po 10 tygodniu ciąży - mówi Piotr Pośpiech, ginekolog, położnik i seksuolog z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Medicus w Opolu. - Tylko w pojedynczych sytuacjach przyszłe matki do ginekologa przychodzą gdy są już w zaawansowanej ciąży.

- Zdarzyła mi się sytuacja, że kobieta, która przyszła do mnie była już 23 tygodniu - mówi Jolanta Wiśniewska, ginekolog, położnik z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Jola - Med z Opola. - Tłumaczyła się, że była za granica i wcześniej nie dała rady.
Większość kobiet zgłasza się jednak przed 10 tygodniem ciąży. - Dla mnie nie ma różnicy czy zaświadczenie jest potrzebne czy nie - mówi Alicja Charmałów, świeżo upieczona mama. - Od samego początku byłam pod stałą opieką lekarską.

- Przecież tu chodzi o zdrowie dziecka, nie o pieniądze - mówi Natalia Oleksy, również młoda mama. - Dobrze, że jest wymagane takie zaświadczenie. Dla kobiet, które od razu zgłaszają się do lekarza nie jest to problem. Z drugiej strony nie będą pojawiać się sytuacje, że ktoś nie dba o zdrowie dziecka, a zachodzi w ciąże tylko po to, aby otrzymać pieniądze.

Kobiety, które zorientują się, że spodziewają się potomstwa po 10 tygodniu nie będą mogły liczyć na becikowe. - Musimy przestrzegać przepisów - mówi Janina Klimas kierownik działu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych z Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie. - O tym, że będzie wymagane zaświadczenie lekarskie kobiety wiedzą od stycznia.

W zeszłym roku w naszym województwie becikowe odebrało 9265 osób. Od stycznia do października roku 2009 - 7167.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska